















Az október 7-én nyíló országos kortárs képzőművészeti seregszemle finomhangolásánál tartanak. Nagy Imre a Tornyai János Múzeum igazgatója által használt kifejezés bizonyítására, ma délelőtt sajtótájékoztató keretében mutatták be az az Alföldi Galériában az 59. Őszi Tárlat előkészületeit.
Fotók: VH
Elhangzott, 670 képzőművészeti alkotásból választották ki a galéria tíz termében bemutatásra kerülő alkotásokat. Mint mondta, a szigorú zsűrizés után 141 festmény, 54 grafika, 67 szobor, valamint egy gobelinalkotás került a kiállítandó művek közé. A galéria termein kívül a folyosókra is kerülnek alkotások. Pogány Gábor a kiállítás kurátora kategorikusan leszögezte, ez semmiképpen nem minősítés, hanem a kényszer szülte helyzet. A művészettörténész elmondta, úgy állították össze a kiállítás anyagát, hogy teremről-teremre fenntartsák a látogatók érdeklődését. Ezt úgy kívánják elérni, hogy mindenhová került egy-egy művészeti szempontból kiemelkedő alkotás. Másik érdekesség, hogy sok képet abban a látószögben helyeztek el, amelyben a festőművész is dolgozott, ettől gazdagabb vizuális élményhez jut a közönség.
Nagy Imre elmondta, hogy az idei tárlat megegyezik a tavalyi színvonalával. Arra a kérdésünkre, van-e a stílusokban, a mondanivalóban változás, az igazgató elmondta, jól érzékelhető, hogy idén jelentősen nőtt azoknak az alkotásoknak a száma, amelyeknek egyfajta társadalmi, szociális mondanivalójuk, üzenetük van, a festményeken ezek művészi feldolgozásaival találkozhatunk.
Az 59. Vásárhelyi Őszi Tárlat október 7-én, vasárnap délben nyílik. A megnyitón az is kiderül ki kapja a tárlat fődíját, a Tornyai-plakettet, melyet minden alkotó csak egyszer vehet át, és amellyel - az önkormányzat jóvoltából - a hazai kiállítások között a legmagasabb összegű, nettó egymillió forint jár. Az idei évtől az összesen 16 elismerés között egy újat is átadnak, a fiatal festők nívódíját. Az ezt kiérdemlő alkotó a 250 ezer forintos pénzjutalom mellett a következő esztendőben önálló kiállítással is bemutatkozhat Hódmezővásárhelyen.