BulvárAz óriás-szitakötő 2018 év rovara

2018. január 1., hétfő
 
Az óriás-szitakötő 2018 év rovara

A Magyar Rovartani Társaság idén 8. alkalommal bocsátotta internetes szavazásra, immár a Magyar Természettudományi Múzeummal közösen, hogy melyik faj legyen az év rovara 2018-ban.

 

 

 

 

 

 

A 3 idei jelölt a közönséges keringőbogár, az óriás-szitakötő és a tavi molnárpoloska volt, melyek közül a december eleji összesítéskor az Anax imperátor került ki győztesnek.

 

A nappal repülő és sokszor feltűnő megjelenésű szitakötők a rovarvilág jól ismert képviselői. Nem kellemetlenkednek jelenlétükkel, mint a legyek, nem szívnak vért és nem is terjesztenek betegségeket, mint a szúnyogok, de még fullánkjuk sincs, mint a darazsaknak. Éppen ezért azon kevés rovar közé tartoznak, melyek sem félelmet, sem ellenszenvet nem váltanak ki, sőt inkább csodálattal adózunk színpompás megjelenésük és repülési tudományuk előtt.

A szitakötő szó nyelvünkben már régóta jelen van, eredetileg a szitát készítő mestert, a szitást jelentette. A régebbi korok embere által is jól ismert rovarra (a nyelvújítás előtt bogárnak mondták) való alkalmazás hátterében a szitakötő szitára emlékeztető, jellegzetes szárnyerezete állhat. (Nem kizárt, hogy egyben tréfás utalás a foglalkozásra.)

Kohaut Rezső 1896-ban megjelent monográfiájában nem kevesebb, mint 14 egyéb kifejezést sorol fel a szitakötőre. Ezek a következők: acsa, anyalégy, csúszó őrző, fátyolka, hosszas pille, kígyó pásztor, kígyó örző, ördög lova, szitaszövő, üveges, vízibornyú, vízi leány, vízi pásztor, vízi pille. A megnevezések egy része ma is használatos a rovartani irodalomban, mint az acsa, mely a szitakötők két csoportjára (karcsú- és laposhasú acsák) utal, vagy a vízipásztor, mely egy konkrét fajt (Orthetrum cancellatum) jelöl. A fátyolka ma a rovarvilág egy eltérő csoportját jelenti. A többi kifejezés részben kedveskedő (mint pl. vízi leány, vízi pásztor), míg az ördög lova inkább negatív hangzású.

A szitakötők a legősibb rovarrendek közé tartoznak. Korai elődeik, az ősszitakötők, melyek külön rovarrendet (Protodonata) alkottak, kb. 300 millió éve, a felső-karbonban éltek. Lenyomatukat egyes kőzetek szinte teljes épségben megőrizték. Az óriás-ősszitakötő (Meganeura monyi) a legnagyobb ismert fajuk volt, szárnyfesztávolsága elérte a 60–70 cm-t, így Európa valaha élt legnagyobb rovarának számít.

 

Világszerte mintegy 6000 a ma ismert szitakötőfajok száma, zömük a trópusi területek lakója. Az Európában élő 143, illetve a közép-európai 84 faj így meglehetősen kevésnek számít. A hazánkban élő 64 szitakötőből 22 faj törvényes védelem alatt áll, közülük öt fokozottan védett, ez utóbbiak eszmei értéke 100 000 Ft.

A szitakötők két fő csoportra oszlanak. A kisszitakötők vagy egyenlőszárnyúak (Zygoptera), illetve a nagyszitakötők vagy egyenlőtlenszárnyúak (Anisoptera). A kisszitakötők – nevüknek megfelelően – kis vagy közepes termetűek (legalábbis az európai fajok), viszonylag gyenge testfelépítésűek és ebből következően nem túlságosan jó repülők. Röptük egyenetlen, szökellő, egy repülés alkalmával többnyire csak néhány méteres távolságot tesznek meg. A nagyszitakötők ezzel szemben erőteljes felépítésűek, nagyobb testtömegüknek és főképpen jóval vastagabb és erősebb szárnyuknak köszönhetően kiválóan repülnek, akár jelentős távolságra is eljuthatnak.

 
 
VH-Magyar Rovartani Társaság
 

Olvassa el ezt is!

Vége és kezdete az évnek

Vége és kezdete az évnek

Tiltás is kötődik január elsejéhez, a legismertebb, hogy ezen a napon semmit nem adnak ki a házból, mert akkor egész éven át minden kimegy onnan.
Nézzünk a jövőbe!

Nézzünk a jövőbe!

Kilenc hosszú hétvége és áthelyezett munkanap vár ránk 2018-ban. A munkanap áthelyezések miatt 2018-ban hat szombat is munkanap lesz.
Megkezdődött a hódmezővásárhelyi tanyán késelő férfi pere

Megkezdődött a hódmezővásárhelyi tanyán késelő férfi pere

A múlt év végén egy éjszaka késsel támadt egy hódmezővásárhelyi tanyán élőkre, és többször megszúrt két embert. Az ügyben januárban dönt a bíróság.
100 éve hunyt el Szeremlei Sámuel

100 éve hunyt el Szeremlei Sámuel

Konferenciával és kiállítással emlékeznek a református lelkészre és történészre halálának centenáriuma alkalmából.
 

És ezt már olvasta?

Családi események Hódmezővásárhelyen 2024/2
Családi események Hódmezővásárhelyen 2024/2 2024. 46. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
Megjelent a Tornyai János Múzeum évkönyve
Megjelent a Tornyai János Múzeum évkönyve Megjelent a Tornyai János Múzeum ötödik évkönyve, amelyben nyolc tanulmányban mutatják be a vásárhelyi közgyűjtemény kutatási eredményeit.
 
A végére elfáradt a Kosársuli
A végére elfáradt a Kosársuli A vásárhelyi csapat szinte végig futott az eredmény után, és bár a végén megvolt a lehetősége a győzelemre, végül szoros csatában alulmarad
 
Bronzérmes lett a Crystal Dance Club csapata
Bronzérmes lett a Crystal Dance Club csapata Toszkánában, az év egyik legrangosabb versenyén, a világkupán jártak a vásárhelyi mazsorettek.
 
Hat aranyérem az Országos Bajnokságon
Hat aranyérem az Országos Bajnokságon Ugrai Panna lett a Kaposváron rendezett rövidpályás úszó országos bajnokság legeredményesebb versenyzője.
 
Remek játéknak győzelem a jutalma
Remek játéknak győzelem a jutalma A Vásárhelyi Kosársuli meglepően simán múlta felül az eddig veretlenül listavezető Százhalombattát a Hódtói Sportcsarnokban.
 
Az elhunytakra emlékezve
Az elhunytakra emlékezve Mindenszentek és Halottak napján elhunyt vásárhelyiek előtt hajtottak fejet több helyszínen az önkormányzat, az egyházak és a civil szervezetek képviselői.