
A lengyelországi, a magyarországi és a csehszlovákiai rendszerváltásról terveznek dokumentumfilmet forgatni, amelyhez az Emlékpont a magyarországi anyag gyűjtését, előkészítését végzi majd.
Fotó: VH
Milyen párhuzamok vannak a 1988-’89 körül kialakult csehszlovákiai, lengyelországi és magyarországi ellenzékiek között? Illetve hogyan zajlott a rendszerváltás e három országban, dokumentumokon keresztül, illetve egykori közéleti személyiségek megszólaltatásával. Ez lesz a témája annak a másfél órás dokumentumfilmnek, amelyhez az Emlékpont a magyarországi anyag gyűjtését, előkészítését végzi majd, jelentette be mai sajtótájékoztatóján Blazovich Péter a hódmezővásárhelyi közgyűjtemény igazgatója. Mint mondta, a wrocławi "Jövő és Emlékezet Központ" a lengyelországi, a magyarországi és a csehszlovákiai rendszerváltásról tervez dokumentumfilmet forgatni "Közép-Európa útja a szabadsághoz" címmel. Ennek elkészítéséhez kérték fel magyarországi partnernek az Emlékpont Múzeumot, amely az intézmény tevékenységének nemzetközi elismerését is jelenti.
Blazovich Péter arról is beszélt, hogy a felkérés előzményei az elmúlt évek lengyel témájú kiállításai voltak, különösen a "Szétlőtt városok Poznan-Budapest 1956" című nemrég bezárt tárlat, amelynek 2200 látogatója volt. Ez a kiállítás, valamint az elmúlt évek lengyel témáinak feldolgozásai adták az alapját annak a szakmai kapcsolatfelvételnek, amelyre Dr. Tischler János történész, a varsói Magyar Kulturális Intézet igazgatójának ajánlásával került sor. A dokumentumfilm készítési költségeire kiírt EU-s pályázat kedvező elbírálása után az Emlékpont, egy hasonló cseh intézménnyel együtt a lengyelek úgynevezett konzorciumi partnereként segíti majd a magyarországi anyaggyűjtést és a riportok készítését.