
A két intézmény első két betűjével, SZE-EM (Szempont) néven történelemtudás egyeteme indul a hódmezővásárhelyi Emlékpont Múzeumban a közgyűjtemény és a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara szervezésében.
Az új kezdeményezés keretében az érdeklődők havi rendszerességgel, ismeretterjesztő, "kalandozó" jelleggel a régészettől, az ókoron át, a magyar és az egyetemes történelmen keresztül pillanthatnak be a múlt egy-egy kevéssé ismert fejezetébe.
A szabadegyetem nyitóelőadását szeptember 27-én, kedden 17 órakor Dr. Csernus Sándor dékán, az SZTE BTK Középkori Egyetemes Történeti Tanszékének tanszékvezető egyetemi docense tartja az Anjou Európa: a "jövő Európájának múltja" címmel.
Csernus Sándor, a középkori magyar-francia kapcsolatok elismert kutatója, aki az ezredforduló idején a Párizsi Magyar Intézet vezetője is volt, előadásában az Anjou Európára visszatekintve azt a fő kérdést boncolgatja, hogy milyen történeti formációkban keresi és találja meg a mai integrált Európa saját előképét. A kereszténység gondolata az az összekötő kapocs, mely egyszerre volt az egység megtestesítője és a nemzeti nyelvek és kultúrák, a mai nemzeti identitás és nemzettudat kibontakozásának alkotó terepe. Előadásában eloszlatja azt a tévhitet, miszerint a középkor sötét lett volna; a bölcsészettudományi kar dékánja kifejti, hogy az immár klasszikussá vált klisével szemben a középkori társadalom a "fény igézetében" élt.
Az Emlékpontban a nyolc előadásból álló történelmi szemeszteren a Szegedi Tudományegyetem oktatói és PhD-hallgatói tartanak havonta előadásokat, melyekre bárki beülhet.