










Április 25-én, csütörtökön a HISZK Eötvös József Székhelyintézmény délelőtti iskolanapját az Eötvösös Tehetségek Délutánja koronázta meg.
Az Eötvösben több éve délutánra tervezik a műsorfolyamot a szervezőtanárok: Vas Istvánné és Földesiné Laurinyecz Mária.
Vásárhelyi Hírek: Mi motiválja Önöket arra, hogy évente egyszer megszervezzék az Eötvösös Tehetségek Délutánját?
Földesiné Laurinyecz Mária: Többek között az, hogy a régi diákjaink mellett minden évben van 3-4 osztálynyi új tanítványunk, akik közül sokan a tanuláson kívül csinálnak mást is.
Sportolnak, zenélnek, énekelnek, táncolnak, a Péczely Attila Alapfokú Művészetoktatási Intézmény kihelyezett tagozata színjáték tanszakának növendékei. Van, aki ezeket a tevékenységeket saját erejéből, azaz autodidakta módon tanulja és ezáltal fejlődik. Közülük kerülnek ki a délután fellépői. Fontosnak tartjuk, hogy az iskolatársak és a tanárok lássák, nem minden tudás az iskolapadban gyűlik össze, illetve, hogy mennyi munka van egy-egy produkció színpadra vitelében. A fellépők szerintem mintául is szolgálnak. A tanórákon zömében a gondolkodást fejlesztjük, de néha ez azért kevésbé hatékony, mert elfeledkezünk a jobb agyfélteke gyakorlatoztatásáról. Régóta tudja a pszichológia, hogy a művészetek, a mozgás, legyen az tánc vagy sport elősegíti a tanulási képességek fejlesztését.
V. H.: Mi motiválja a diákokat, hogy jelentkezzenek az E. T. D.-re?
Fné L. M.: Bevallom, néha én és a kolléganőm! Sokan ugyanis bátortalanok és egy kis erőt kell nekik adni. Mások bátrabbak, és örömmel várják, hogy szórakoztathassák vagy szórakozva tanítsák valamire a nézőket. A nézők egyébként az iskolatársak, tanárok, szülők, nagyszülők, barátok. Az én színjáték szakos növendékeim többsége múlt csütörtökre is meghívta szüleit, nagyszüleit, akik nagy örömmel látták, hogy az otthon tanult szövegek hogy elevenednek meg a színpadon. Most például az egyik táncos lány nagyszülei nem tudtak időben megérkezni, ezért az ő kívánságukra megismételtük az összeállítás első számát, egy lánytáncot. Ezzel még a szerkesztés is gazdagodott, keretet kapott az egész műsorfolyam.
Most először két „öregdiák”, volt drámások is felléptek, 6 évvel az érettségi után. Kárász Kata és Téglás Barbara úgy gondolták, ismét visszatérnek a régi jó alma mater műsoros délutánjára.
V. H.: Milyen szerkesztési elvek vezetik a szervezőket a bő kétórás műsor megtervezésében?
Fné L. M.: Mindenképp a változatosság, bár én nagyon szeretem a kontraszton alapuló szerkesztést, ezt a drámás csoportok előadásainak rendezésében is gyakran alkalmazom. Most maradtunk az egy prózai egy zenés/énekes/táncos műsorszám váltakozásánál. Igaz, az utolsó pillanatban egyik énekesünk beteg lett, így az eredeti elven picike csorba esett. A délután háziasszonyai is sorban visszaléptek: volt aki torokgyulladás, bokaficam miatt. Volt hát izgalom bőven az utolsó két napon. Olyan ez, mint a televízióban az élő adás – bármi megtörténhet.
V. H.: Kik és milyen műsorszámmal léptek színpadra?
Fné L. M.: A délután két háziasszonya Balogh Anita és Burai Alexandra voltak. A Péczely Attila Alapfokú Művészetoktatási Intézmény iskolánkban működő kihelyezett tagozatának színjátszói táncoltak rumba bolerót és rock and rollt. A rockiban szólót táncolt Ciocioi Alexandra és Daraki Tibor, akrobatikus elemekkel alaposan megtűzdelt számot látott a közönség. A színpadon megelevenedett Páskándi Géza, Karinthy Frigyes és Móricz Zsigmond egy-egy jelenete tanítványunk, Torma Brigitta díjnyertes novellája, Az utazó.
Forrai Dorina édesanyjával, Tóth Edittel a Honfoglalás című dalt a siketek jelnyelvén tolmácsolta. Ilyen még eddig Eötvösös Tehetségek Délutánján nem volt, hűen mutatta diákjaink sokszínű ismeretét. Búza Ildikó szintetizátoron, Juhász Marcell gitáron játszott. Fellépett az NRG, a Feel Good Dance Company és a Kankalin Néptáncegyüttes. Ők természetesen nem mindannyian iskolánk növendékei, de minden csoportban van néhány Eötvösös, illetve volt Eötvösös. Nagy sikert arattak énekeseink: Szirmai Nikodémusz, Barna Kálmán Márkó, Juhász Éva Katalin és Farkas Dorina.
A színjáték tanszak most színre lépő növendékei is megérdemlik, hogy név szerint szóljunk róluk. Ők a következők: Ciocioi Alexandra, Csapó Dóra, Budenszky Mihály, Dura Tímea, Farkas Dorina, Kapocsi Renáta, Kátai-Tóth Karolina, Kis Orsolya Petra, Kis-Juhász Anett, Márton Dalma Kata, Petrovics Nikolett, Szűcs Alexandra.
Szerencsére számíthattunk segítőkre is, akik a főpróbán, előadáson, illetve a kellékek, jelmezek szállításában is segítettek. Szőke Attila és Butor Zoltán nélkül nehezen boldogultunk volna.
V. H.: A két szervezőtanár bírta a munkát?
Fné L. M.: Évek óta jól kialakult munkamegosztás szerint dolgozunk Vas Istvánné kolléganőmmel. Ilike remekül reagál a változásokra, jó lektor, szervező, így ketten most is jó párost alkottunk a délután megszervezésében és lebonyolításában. Azt hiszem, ezt minden dicsekvés nélkül kijelenthetem.
Kapcsolódó cikkünk:
Anorexiától a zumbáig - Eötvös Nap 2013 (képekkel)