
Az uniós pályázati pénzből finanszírozott beruházást Illés Zoltán államtitkár és Bakondi György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetője mutatta be keddi sajtótájékoztatójukon.
A képen: Illés Zoltán, Bakondi György (fotó: Árvai Károly)
az OMSZ előzetes figyelmeztetést és riasztást heves zivatar, felhőszakadás, széllökés, ónos eső és hófúvás esetén ad ki. Első lépcsőben készül egy az adott napra, valamint a következő napra szóló, szöveges és térképes formában is megjelenő előzetes figyelmeztetés, amelyben a legvalószínűbb veszélyes időjárási események várt térbeli és időbeli leírását adják meg. Második lépcsőben az esemény bekövetkezése előtt fél-3 órával adják ki a térképes formában megjelenő riasztást.
A rendszer részét képezik még a nagy mennyiségű esőre, hóra vonatkozó figyelmeztetések, valamint a hőhullám, rendkívüli hideg, továbbá a tartós sűrű köd és a talaj menti fagy esetén kiadandó speciális figyelmeztetések, ha az esemény legalább egy átlagos megyének megfelelő területen várhatóan jellemző lesz.
A figyelmeztetésekben és a riasztásokban három veszélyességi szintet különböztetnek meg, a sárgát, a narancsot és a pirosat.
Egyetlen egy ország sem létezhet megfelelő előrejelzés nélkül, fontos polgári célokat szolgál az, hogyha az előrejelzés pontosabb, precízebb, és egy szűkebb területre irányul - mondta Illés Zoltán környezetügyért felelős államtitkár.
A fejlesztésnek köszönhetően augusztus elsejétől a meteorológiai szolgálat már nem régiós, hanem megyei szinten tud figyelmeztetéseket, kistérségi szinten pedig riasztásokat kiadni.
A beruházás 200 millió forintba került, amiből 13 millió forint volt az önrész, 187 pedig európai uniós pályázati pénz. A projekt kilencven százalékban számítástechnikai fejlesztés. Egy új szuperszámítógépet szerzett be az OMSZ, ami nagyon gyorsan fel tudja dolgozni a kapott adatokat. Meg kellett oldani a meteorológiai adatok továbbítását, tárolását is - tájékoztatott az államtitkár. A rendszernek óriási jelentősége van a természeti, gazdasági értékek megvédésében, segít a károk megelőzésében - fűzte hozzá.
Bakondi György OKF főigazgató elmondta: a katasztófavédelem a meteorológiai adatok egyik legnagyobb felhasználója. Korábban több súlyos esemény is a meteorológiai előrejelzés hiányosságainak és az arra adott kormányzat reakció hibáinak volt köszönhető, például 2006 augusztusában - emlékeztetett a főigazgató.
A meteorológiai szolgálat és a katasztrófavédelem régóta együttműködik nagyobb tavainknál a vihar-előrejelző rendszerek működtetésében, ahol a pontos információk birtokában figyelmeztetik a lakosságot és a fürdőzőket egy nagyobb vihar előtt - hangsúlyozta a főigazgató.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság egyik legfontosabb jövőbeni feladata, hogy a fejlesztéseknek köszönhetően, a pontosabb, célzottabb adatokat, és az ezeken alapuló riasztásokat eljutassa a lakossághoz - világított rá a főigazgató. Szeretnénk jobban bevonni a médiumokat, és ezért mostanában gyakorlatot is tartottunk -, valamint vizsgáljuk az SMS alapú riasztási rendszer kialakításának lehetőségét - fogalmazott Bakondi György.