Kultúra, oktatásAnyag és forma bűvöletében

2014. október 12., vasárnap
 

Október 11-én délután meghívott vendégekkel, értékeléssel zárult az idei Kerámia Szimpózium. A Wartha Vince Kerámiaművészeti Alapítvány és az Önkormányzat együttműködésével ez volt a tizenhetedik szimpózium.

 

 

Fotók: VH

 

 

Idén, az elmúlt évekhez képest ismét jóval többen jelentkeztek, ami jelzi, hogy a kerámiaművészek körében rangot jelent részt venni a nyersanyagot és minden alkotói feltételt öt héten át megteremtő vásárhelyi rendezvényen. A hazai, valamint Csehországból és Franciaországból érkezett 14 keramikusnak feladta a leckét az idei téma, nevezetesen a ’Hód-Mező-Vásár-Hely.’ A négy szó szabadon értelmezhető volt és az előző szimpóziumokon készített alkotásokat ismeretében, a fantáziának semmi sem szabott határt.

 

Mint az a szombati értékelésen elhangzott, és a képeinken is látható, ez a téma megjelölés alaposan feladta a leckét a szimpózium amatőr és professzionális résztvevőinek. Ettől függetlenül közvetlenül és elvonatkoztatva mind a négy szó megihlette az alkotókat. Sok állatfigura mellett, például volt hód a vásárhelyi B. Kovács Emőke jóvoltából. A 'mező' is megjelent egy-egy művet nézve, igaz némileg elvonatkoztatva. Talán a ’vásár’ szóra mozdultak rá a legkevésbé, hacsak nem a néhány gyönyörű formájú kancsót nézzük egy középkori vásár portékáinak.

A ’hely’ szó többféle értelmezésben is megjelent tárgyiasulva. Például a szimpózium megálmodóját és fáradhatatlan szervezőjét, Pannonhalmi Zsuzsa keramikusművészt, Losonc Vára ihlette meg, de szó szerint tágan értelmezte a hely fogalmát Krajtsovits Margit, aki a naprendszer több bolygóját formázta anyagba. Ő volt egyébként a maga 78 évével a rangidős, míg a cseh Eva Pelechova 30 évesen a legfiatalabb alkotó. Ő is és a francia Serge Dos Santos is szívesen kísérletezik. Utóbbi alkotó már másodszor van Vásárhelyen és ezúttal az Alföldi Porcelánygyár egyik terméke indította be a fantáziáját, amikor keze munkája nyomán egy piszoár emelkedett magasabb művészi dimenziókba, létrehozva egy meglepő de befogadható alkotást.

A Kerámia Szimpózium valóban nagyszerű lehetőséget biztosít a kísérletezéshez, amihez sokféle anyag és a szponzoráló vásárhelyi gyárak nyers, vagy félkész termékei is ösztönöznek. 

 

Jó évtizede a Szimpózium résztvevőinek az Alföldi Porcelán Edénygyár Rt., az YMERIS-APTA Magyarország Tűzállóanyag-gyártó Kft., a Szilikátipari és Művészeti Kerámiagyártó Kft., a KERAM PACK-ot, és a világhírű Villeroy&Boch Magyarország Kft. mint szponzor biztosítja az ipari hátteret. Részben ennek is köszönhető, hogy mára nemzetközi hírű lett a Nagy Sándor utcai Kerámia Központ.

 

A Vásárhelyi Hírek megtudta, a Központ egy újabb nagy kiállításra készül. Hamarosan több generáció nagy kedvence, Kovács Margit Kossuth-díjas magyar kerámiaművész, érdemes és kiváló művész alkotásainak reprezentatív bemutatójának helyszíne lesz Hódmezővásárhely.

 
 
B. Szabó Zoltán
 

Olvassa el ezt is!

Gyógyít a gyógyvíz?

Gyógyít a gyógyvíz?

Kevesen tudják, hogy október 12-e az ízületi betegek és betegségek világnapja. Sokan hisznek a termálvizek jótékony hatásában, nem is alaptalanul.
Megnyílt Budapesten a mini Őszi Tárlat

Megnyílt Budapesten a mini Őszi Tárlat

Mozdulni is alig lehetett csütörkön este. A kiemelkedően nagy érdeklődés az Őszi Tárlat egyre növekvő országos hírét és elismertségét jelzi. Képekkel!
Wi-fi a Szabadság téren

Wi-fi a Szabadság téren

Régi lakossági kívánság teljesült.
Tizenötpontos Kosársuli győzelem

Tizenötpontos Kosársuli győzelem

Saša Vejinović csapata kontrollálta és végül öt ponttal megnyerte a dél-alföldi rangadót, ami sokat érhet a felsőházi rájátszás szempontjából.
 

És ezt már olvasta?

Ingyenes koncert március 8-án
Ingyenes koncert március 8-án Március 8-án Hódmezővásárhelyen a Csík Zenekar és az Ismerős Arcok lépnek fel a Hódtói Sportcsarnokban.
 
Jó tanuló, jó sportoló díjátadás
Jó tanuló, jó sportoló díjátadás Ötvennégy egyéni- és két csapat-díjat is átadtak február 27-án a városháza dísztermében, és díjazták az év testnevelőjét és edzőjét is, valamint a legjobb női és férficsapatot.
 
Újabb szerződés a vásárhelyi zsinagógával kapcsolatban
Újabb szerződés a vásárhelyi zsinagógával kapcsolatban 10 százalék tulajdonrész után 50 évre ingyenes haszonélvezeti jogot kapott a MAZSIHISZ a zsinagóga épületegyüttesére.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026 2026. 8. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban...
 
Stabil digitális alapok a hosszú távú fejlődéshez
Stabil digitális alapok a hosszú távú fejlődéshez Az AI-támogatott egyedi szoftverfejlesztés a fenntartható fejlődés egyik legbiztonságosabb útja. Olyan rendszert eredményez, amely a jövőbeni növekedés digitális alapjait.
 
A kollektív védelem megerősítése a cél
A kollektív védelem megerősítése a cél Előretolt nemzetközi harccsoport részeként olasz és horvát kontingens váltása érkezett a vásárhelyi laktanyába.
 
Vásárhelyi táncosok nagyszerű sikerei
Vásárhelyi táncosok nagyszerű sikerei Makón, a Hagymaházban rendezték meg a XXXV. Országos Táncművészeti Fesztivál regionális elődöntőjét,a melyen a Stars Of Hope Táncstúdió is versenyzett.