
A hódmezővásárhelyi gazdaság élénkítésének egyik eleme a helyi feldolgozóipar fejlesztése lehetne, véli dr. Hampel Tamás, a Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara (CSMKIK) Hódmezővásárhelyi Városi Szervezete elnöke.
A január 19-én tartott gazdasági fórumon is elhangzott felvetését azzal indokolja, hogy a várost még mindig nagyon erőteljesen jellemzi a mezőgazdasági profilú vállalkozások meghatározó súlyú jelenléte, amely azonban csak akkor lehetne az ipar számára közvetlenül is húzó hatást eredményező, ha egy komoly súlyú helyi feldolgozóipar épülhetne a környéken megtermelt terményekre, termékekre. Ez bizonyosan jótékony hatást gyakorolna a gazdaságra és a foglalkoztatásra egyaránt. Az elnök a Vásárhelyi Híreknek nyilatkozva azt is hozzátette, nyilvánvaló, hogy ez nem oldható meg egyik napról a másikra, azonban a lehetőségek egyik kulcsa talán mégis főként itt keresendő. A mezőgazdasági termékek helybeni feldolgozásának forszírozásakor lényegében nem egyébről van szó, mint a hozzáadott érték nagyságának jelentős növeléséről, úgyis, mint a helyi produktivitás javításának eszközéről, és úgyis, mint a foglalkoztatás sikerességének kiemelten fontos tényezőjéről. Az elnök azt is elmondta, statisztikailag ugyan látványos a hódmezővásárhelyi vállalkozások száma, amely felette van az ezer lakosra vetített országos és megyei átlagnak, azonban ennek a vállalkozói körnek a bevétele, és a városban foglalkozatott alkalmazottak jövedelme nem érte el még a megyei átlagot sem. Dr. Hampel a Privátbankár tavaly november végén közreadott statisztikáját említette, amely szerint, Csongrád megye az összes megye közül a 162.700 Ft-os átlagbérrel csak Békés megyét előzi meg. A statisztikai adatok azt is jelzik, hogy növekszik az elvándorlók száma, még pedig elsősorban a jól képzett fiatalok köréből. Amennyiben pedig a migráció tartósan negatív egyenlegű lesz, a város egy hátrányos foglalkoztatási spirálba kerül, és idővel nem tud az új és a már most is működő vállalkozások számára megfelelő munkaerőt biztosítani. Mindeközben lakossága gyorsuló ütemben öregszik, a születések és halálozások egyenlegének javulása mellett is összességében évről-évre veszít lakosságának számából. A város lélekszámának alakulása már csak azért is fontos kérdés, mert a helyi infrastruktúra, a közeljövőben megvalósuló fejlesztésekre is figyelemmel, akár még plusz 10-15 ezer lakost is ki tudna megfelelő módon szolgálni.
Tehát Hódmezővásárhely, miközben egy megyei jogú városhoz illő szolgáltatást nyújt, eközben egy kevéssé erős gazdasággal kell, hogy szembenézzen, amely sem a helyi fogyasztás bővülésétől, sem pedig a városon kívüli igények itt történő kielégítésétől hathatósan nem várhatja a fellendülését, véli Dr. Hampel Tamás, a CSMKIK Hódmezővásárhelyi Városi Szervezete elnöke.