

Egy felhőmentes éjszaka a laikusok számára ismeretlen és rendkívül ritkán látható légköri jelenséget sikerült lefényképeznie a hódmezővásárhelyi Szabó Ádámnak. A szabadidejében hobbijának, a csillagászatnak hódoló egyetemista, nagy szerencsének és valamennyire a türelemnek köszönheti, hogy a nemzetközi szaksajtó is felfigyelt a fotóira.
A Vásárhelyi Híreknek elmondta, három barátjával együtt Baján ebben az évben is részt vett egy meteormegfigyelő táborban. Augusztus 15-én, a tábor utolsó napján, a Bajai Csillagvizsgáló udvarán, mivel már nem volt jelentős meteoraktivitás, így a Tejút fotózásába kezdett. Több fotó elkészítése után azt vette észre, mintha a képeken más-más színe lenne az égi háttérnek.
Azt hitte, hogy valami hiba van, de néhány felvétel után megbizonyosodott arról, hogy a képeken látható zöld sávok egyértelműen a légkörfények. Nem sokkal később az interneten szerveződött szakmai csoport is megerősítette, hogy egy igen különleges és ritka fényjelenséget sikerült megörökítenie. Erről, az eddigi információk szerint Magyarországon még senkinek nem sikerült képeket készíteni.
Szabó Ádám közzétett képeinek különlegességére jellemző, hogy például egy, a légköri jelenségeket publikáló angol internetes portál, a Nap Képének választotta a légkörfényt megörökítő sorozatának egy darabját.
A laikusok által alig ismert légkörfény (angolul airglow), a kb. 80-100 km magasságban lévő gázoknak a sarki fénytől eltérő és bonyolultabb fénylése miatt alakul ki, ám a sarki fényekkel ellentétben ez a bolygónk teljes felszíne felett jelen van. A Föld körüli pályán keringő űrhajós (lásd az oldal alján a különleges videofelvételt!) szelíd zöld buborékként láthatja a bolygónkat körbeölelő légkörfényt. A felszínről azonban csak az extrém módon sötét, fényszennymentes égbolton lehet látni, megörökíteni.
Az egykor bethlenes diák, Szabó Ádám, aki most a Szegedi Tudományegyetem mérnök-informatika szakos végzős hallgatója, mint mondta, 1999, a teljes Napfogyatkozás élménye óta lett a felettünk lévő égbolt megszállottja, bár azt is hozzátette, nem gondolná, hogy hivatásául a csillagászatot választaná. Ez persze nem gátolja abban, hogy lelkesen éljen hobbijának. Arra a kérdésre, kinek ajánlja a csillagászatot, azt válaszolta, olyannak, aki egy égi jelenségért képes több órát türelemmel várakozni, és „amit látunk az valóban érdekeljen” fogalmazott a vásárhelyi amatőr csillagász.
Nézze meg Szabó Ádám fotóját nagy méretben ITT!