
Munka és tanulás, áldozattá - és bűnelkövetővé válás megakadályozása, az egészséges életre irányított figyelem, a hagyományok, értékek megőrzése, bemutatása, többek között a felzárkózás kulcsa.
A nyári hőségben a média vezető hírei között leginkább a kiszáradás, a hőguta és a napszúrás veszélyeiről hallhattunk, július, augusztus hónapban a politikai életben - főleg a romák ügyeit illetően - valódi lépések nem történtek. A Csongrád megyei Hódmezővásárhelyen viszont az országosan jellemző „uborkaszezon” beköszöntése ellenére 2012. július 27-én, pénteken délután 4 órakor nyilvános képviselőtestületi ülést, valamint 17 órától közmeghallgatást tartott Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Roma Nemzetiségi Önkormányzata.
Az esemény előéletéhez tartozik, hogy a vásárhelyi Roma Nemzetiségi Önkormányzat vezetője és annak helyettese 2012 májusában tisztségéről lemondott. Az elnöki posztot pedig május 21-e óta Mátray Attila tölti be, aki nyilvános testületi ülésre és közmeghallgatásra várta nem csak a cigány kisebbséghez tartozókat és minden más érdeklődőt is. A közmeghallgatás fókuszában leginkább az „Újrakezdés 2012” elnevezésű koncepció állt, amely a helyi romák hatékony integrációja érdekében készült, öt alappillérből álló program.
A koncepció első pontjaként az oktatás témája került napirendre. Mátray Attila ismertette, hogy a településen és környékén fel kell mérni, hogy melyek a hiányszakmák és célirányosan ezek betöltésére irányuló OKJ-s képzésekre kell a jövőben koncentrálni. Az akár már szeptemberben elinduló projektben egyébként nemzetiségi hovatartozástól függetlenül bárki részt vehet.
Az OKJ-s képzések napjainkban igen szerteágazóak, többségük megkezdéséhez felső-, vagy középfokú végzettség, illetve minimum általános iskola 8 osztályának elvégzése szükséges. Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy egyes OKJ-s szakmunkásképzésekhez viszont nincsen szükség bizonyítványra, hanem a leendő tanulónak egy úgynevezett bemeneti mérésen kell csak eredményesen megfelelnie. A felvételit sok esetben a képző intézet határozza meg: néha elég, ha az egyén általános szinten írni-, olvasni tud. A vásárhelyi Nemzetiségi Önkormányzat ezért a cigány fiatalok továbbtanulását az e célra létrehozott Oktatási Központon keresztül, a tehetségeket pedig Közalapítványon keresztül kívánja támogatni, hogy mindenki tudásának megfelelő képzésben részesülhessen.
Az „Újrakezdés 2012” koncepció második pontja a helyi többségi és kisebbségi lakosságot is egyaránt érintő magas munkanélküliség problémája volt. Mivel a csekély munkalehetőség nem csak Hódmezővásárhelyre, hanem az ország legtöbb részére, így a Dél - alföldi régióra is egyaránt jellemző, a Roma Nemzetiségi Önkormányzat vásárhelyi központtal önkormányzati társulást hozott létre, amelyhez már Csongrád és több település nemzetiségi önkormányzatai is csatlakoztak. Az önkormányzati társulás a jövőt főleg agrártevékenység feltámasztásában látja, akár szociális szövetkezeteket létrehozva azért, hogy közös gazdasági, társadalmi céljaikat együttműködésben, demokratikusan irányított vállalkozásuk útján valósítsák meg.
A koncepció harmadik pontjaként az országosan szintén már szebb napokat is megélt egészségügy helyzetéről kaptak tájékoztatást az egybegyűltek. Hódmezővásárhelyen 2008 januárjában a város önkormányzata és az Erzsébet Kórház közösen dolgozta ki az Egészséges Vásárhely Programot (EVP). A vásárhelyi Roma Nemzetiségi Önkormányzat az EVP égisze alatt, közösségi programok keretében kíván törekedni a betegségek megelőzésére és kiszűrésére, a szűrővizsgálatok fontosságát népszerűsítve a romák körében.
Ezt követően Mátray Attila a koncepció negyedik pontjaként az áldozattá - és bűnelkövetővé válás megakadályozása érdekében szükséges tennivalókat ismertette. Egybefoglalóan a bűnmegelőzés hatékonyabbá tételéért a Roma Nemzetiségi Önkormányzat a helyi rendőrkapitánysággal tervez együttműködést, szorgalmazva az úgynevezett Ovizsaru és az Iskola rendőre programot, továbbá a fiataloknak szóló, rendszeres drogprevenciós előadásokat is.
A helyi közbiztonság javítása érdekében felmerült a Roma Polgárőr Tagcsoport létrehozásának ötlete, akik a vásárhelyi Polgárőrség részeként úgymond „vegyes szolgálatot” látnának el. A Roma Nemzetiségi Önkormányzat elnöke hangsúlyozta, hogy a természetesen a romák közül is csak az lehet polgárőr, aki büntetlen előéletű, egyetért a polgárőrség céljaival és hajlandó tevékenyen részt is venni azok megvalósításában.
Az „Újrakezdés 2012” koncepció ötödik pontja a kultúra és a hagyományőrzés fontosságát taglalta. „Nem csak zene és tánc kell”- fejtette ki Mátray, egyúttal felhívta a figyelmet a romák között a lovári nyelvi képzés hiányosságaira. Az elnök e témakörön belül a roma gasztronómia értékeit emelte ki, továbbá a cigány kisebbség köreiből kikerülő és nem mindennapi alkotásokat készítő karikás ostor készítő és bádogszobrász műveinek helyi és a város testvértelepülésein történő kiállítására tett indítványt.
A közmeghallgatás zárásaként a megjelentek intéztek kérdéseket a Roma Nemzetiségi Önkormányzathoz, továbbá a városi önkormányzat részéről megjelent vendégekhez. A kérdések főképpen a hódmezővásárhelyi szociális helyzetet, így a sokakat érintő lakásproblémát, foglalkoztatottságot és az egészségügyet, továbbá a romák és nem romák közötti etnikai alapú atrocitásokat érintették.
A közmeghallgatás zárásaként Mátray Attila reményét fejezte ki, hogy az „Újrakezdés 2012” társadalmi programot a lakosság minél nagyobb része megismeri és a városi önkormányzattal együtt támogatja, mivel a kisebbséget ügyének helyi rendezése, az oktatás és a foglalkoztatás kérdésének megoldása roma és nem roma polgárok között egyaránt a város és a közösség érdekét szolgálja.
Azzal mindenki egyetérthet, hogy Hódmezővásárhelyen sikernek tekinthető, hogy a roma és nem roma társadalmi ellentét problémáját beemelték a közgondolkodásba, és érezhető az elmozdulás a megoldások kidolgozásának irányába. Ez akár városi, majd térségi szintű társadalmi cselekvéssé válhat, egy követendő gyakorlat formálása is végbe mehet.