
Vásárhely Lions néven amerikai futball csapat alakult Hódmezővásárhelyen. Az amerikai kontinensen nagy népszerűségnek örvendő ’football’, nem keverendő össze a rugby-vel, de a nálunk megszokott futballal sem. Hogy ne legyen keveredés, Európában soccer-nek is nevezik. Kemény játék az tény, igen bonyolult szabályokkal, amelyek sokat változtak 1869 óta, amikor is a feljegyzések szerint először játszották.
12-14 lelkes hódmezővásárhelyi fiatal, ezt az igazán sok játékost megmozgató sportot szeretné meghonosítani a városban. Minden kedden és csütörtökön délután 3-tól, szombaton délután 2-től a Hódtói műfüves pályán tartanak edzést. Vagyis aki kedvet kap, csatlakozhat a Vásárhelyi Lions csapatához.
Horváth Márió arról tájékoztatta a Vásárhelyi Híreket, hogy a körülbelül két éve, hobbiból összejáró amerikai futball rajongó csapat tagjai, most úgy döntöttek, egy lépcsőfokkal feljebb lépnek és hivatalos csapat alakításába kezdenek. Ehhez toboroznak további játékosokat. Azt is hozzátette, a jelentkezés nincs sem testmagassághoz, sem testsúlyhoz kötve. Mindegyik alkathoz, megtalálják majd a megfelelő posztot a pályán. Addig persze amíg egy ellenféllel összemérhetik erejüket nagyon sok gyakorlás kell, amit Horváth Márió szerint autodidakta módon: internet, könyvek és videók segítségével sajátítanak el, mert hogy szakavatott edzőjük még nincs. A terveik szerint télen, fedett helyen, az egyik iskola tornatermében folynak tovább az edzések, majd tavasszal saját csapatmezük is lesz és - a létszám függvényében- a nagypályás edzési lehetőségek reményében, a Városi Stadionnal is szeretnék felvenni a kapcsolatot.
Horváth Márió tájékoztatását azzal zárta, a tengeren túli sportért rajongó, igazán lelkes csapatukba szívesen látnak mindenkit. Talán rövid idő múlva pedig már a Vásárhelyi Lions amerikai futballcsapat első mérkőzéséről is tudósíthatunk.
Tudta?
Nem lehet akármilyen méretű, anyagú tojáslabdát használni. Pontos megkötései vannak a méretének, súlyának, és márkájának is.
Az NFL-ben (Nemzeti Futball Liga) olyan Wilson márkájú labdát használnak, ami Roger Goodell biztos aláírása is megtalálható. A labdában 86–93 kPa légnyomásnak kell lennie. A labda külseje természetes barna színü bőrből készül amin semmilyen repedés vagy barázda sincs, szabályos dudorok borítják. Belül egy felfújható gumihólyag található. A labdának kiszélesedő forgási ellipszoid alakja van. Egy kissé mind a két végén csúcsos. Azért alakították így hogy alkalmasabb legyen az előre lőtt passzokra. Bizonyára te is hallottad már, hogy disznóbőrnek is nevezik. A labdakülseje igaz a cserzett disznóbőrre emlékeztet és az alakja a 19. századfordulóig is inkább egy hízós malacra hasonlított. A mai labdáknak már semmi közök nincs ezekhez a jószágokhoz. Ám a korai időkben disznóhólyagot használtak a labda borítására. Az 1930-as években ráeszméltek, hogy nem éppen gazdaságos ez a fajta megoldás. A mai labdákat négy, általában barnára festett bőr darabból állítják össze, amit belülről összevarrnak majd kifordítanak.
Hogy könnyebb legyen a labdát megfogni és eldobni 8 darab kiemelkedő fűző fut végig a közepén. Az irányítónak a kisujját, a gyűrűs ujját és a középső ujját a fűzők közé kell tennie a tökéletes fogáshoz.
Az egyetemen használt labdák ugyanolyan méretűek mint az NFL labdák, de mindkét felén található egy fehér csík. Ilyeneket használnak a középiskolákban is. Ez a fehér csík azért van ott, hogy segítse az elkapóknak a labda észrevételét. Ez nagyon hasznos az egyetemi, középiskolai éjszakai mérkőzéseken.
A hazai klubnak 36 labdával kell készülnie egy kinti mérkőzésre és 24 labdával egy bentire. A játékvezető egy nyomásmérővel mindegyik labdát ellenőrzi a kezdő rúgás előtt két órával. Felméri, hogy a liga követelményeinek megfelelnek e. 12 új labda érkezik egyenesen a gyártótól egy speciális lezárt ládában. Ezt a játékvezetők öltözőjébe viszik. Ezek a labdákat a rúgásokhoz használják és speciális K jelzés található rajtuk.