Új évkönyvének bemutatójára invitálja a vásárhelyi lokálpatriótákat és a helytörténet iránt érdeklődőket a Hódmezővásárhelyi Szeremlei Társaság.
Április 26-án pénteken 16 órától a lehető legautentikusabb helyszínen, a Csongrád Megyei levéltár Bajcsy Zsilinszky utcai Hódmezővásárhelyi Levéltárában Benkő László, a Szeremlei Társaság elnöke és Presztóczki Zoltán, az évkönyv társszerkesztője mutatja be az Évkönyvet.
Az idén is vaskos, 375 oldalas kötet közel kéttucatnyi helytörténeti, történelmi és irodalmi vonatkozású témát dolgozott fel.
Az évkönyvben olvasható a Szeremlei Sámuel születésének 175. évfordulójára rendezett konferencia teljes anyaga.
A tanulmányok egyike például bemutatja a Hódmezővásárhelyről megjelent városismertetőket és útikönyveket.
„…az Úr 1282-ik évében Oldamér kun vezér összeszedte a kunok seregét, és a Hód nevű tónál ellenség módjára tört Magyarországra, hogy uralma alá hajtsa” írja a krónikás az 1282-es Hód-tavi csatáról. A kötetben részletesen olvashatunk IV. László királyról és a csata körülményeiről.
Milyen volt élni Mártély középkori falujában Szent Adorjánban?
Érdekességeket találunk Csúcs városrészről, a Nemzeti Parasztpárt helyi szervezetéről, és a szekérgyártó, kerékgyártó, bognár mesterségről.
Mi a titka a Kakasszéki gyógyvíznek?
József Attila sógora és gyámja a hódmezővásárhelyi Makai Ödön élete és munkássága is feltárul a gondos kutatás eredményét publikáló Évkönyv lapjain.
A színes és fekete-fehér képekkel gazdagon illusztrált kötet, a Szeremlei Sámuel életét és munkásságát bemutató cikkek mellett, a 17 helytörténettel kapcsolatos tanulmányával érdekes és izgalmas olvasmány minden lokálpatrióta számára. De azoknak is élvezetes lehet az évkönyvet forgatni, aki Hódmezővásárhely magyar történelemi, vagy éppen irodalmi összefüggéseiről akarnak többet megtudni.