
Az Egészséges Vásárhely Program középpontjában szerepel a lakosság fizikai egészsége és a hozzá kapcsolódó szűrőprogramok. Jelenleg a mentálhigiénés problémák kezelése fehér foltnak számít. Ennek a hiánynak a pótlására az önkormányzat, a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar Alkalmazott Egészségtudományi ás Egészségfejlesztési Intézet segítségével egy komplex állapotfelmérésbe kezd az Erzsébet Kórház és Rendelőintézetben és a Kalmár Zsigmond Tagintézményben.
Július 6-án a Polgármesteri Hivatalban tartott sajtótájékoztató keretében megszületett a megállapodás, amelyben a vásárhelyiek lelki állapotát szeretné első ízben felmérni a város vezetése. Az eddigi egészségmegőrzésre irányuló programok mellett a lelkiállapot sem elhanyagolható. Az Európai Unió 21 tagállamából Magyarországon a legrosszabb a helyzet, hiszen nálunk legnagyobb a pszichés eredetű megbetegedések száma, sőt a statisztikák szerint hazánk a legpesszimistább ország.
Dr. Lázár János polgármester, Dr. Benkő Zsuzsanna, a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar Alkalmazott Egészségtudományi és Egészségfejlesztési Intézet vezetője, valamint Dr. Kallai Árpád, a hódmezővásárhelyi Erzsébet Kórház–Rendelőintézet főigazgatója ismertették az új program elemeit. A cél tehát, hogy a lakosság állapotának általános megismerésével meg lehessen határozni egy hosszú távú mentálhigiénés program kiinduló és beavatkozási pontjait.
A lelki egészségfelmérést a HISZK Kalmár Zsigmond Tagintézményben és az Erzsébet Kórház és Rendelőintézetben végzik. Dr. Benkő Zsuzsanna szerint azért választották ezt a két intézményt, mert majd az ott vizsgált személyeken keresztül a lakosság úgynevezett szocio-demográfiai jellemzői tükröződnek, egyfajta mintául szolgálnak, amelyek alapján városi egészségfejlesztési, mentálhigiénés állapotfelmérésre és beavatkozási terv készítésére nyílik lehetőség és megállapítható lesz, hogy a lakosság részére milyen további egészségjavító intézkedésekre van szükség. A kérdések a mindennapi élet elemeit tartalmazzák: az életvitelt, a családi kapcsolatokat, a gondolkodásmódot kívánják megismerni, hiszen ezek a dolgok befolyásolják legjobban egy-egy ember mentalitását. A kérdőívek az Unió által is hitelesítettek, és kitöltésük során mindenki megőrizheti anonimitását. Az előzetes tervek szerint közel ezer kérdőív készül el, a felmérést pedig júliusban a kórházban kezdik, szeptemberben pedig az oktatási intézményben folytatódik.
Dr. Benkő Zsuzsanna, meglátása szerint, a magyarok többsége lelki eredetű problémákkal küzd, amelyek könnyen fizikai tüneteket is produkálhatnak. Sajnos magát a megoldandó problémát sok esetben sem az alany, sem pedig közvetlen környezete nem ismeri fel. Így az első lépés lehet a gyógyulás útján, ha feltérképezzük a gondokat – elemezte a felmérés lehetséges következményeit Benkő Zsuzsanna.
Az együttműködési megállapodást a mai sajtótájékoztató végén Dr. Lázár János és Dr. Benkő Zsuzsanna látta el kézjegyével.