
A Németh László Városi Könyvtár Helyismereti sorozatában április 25-én Juhász István tart előadást Jelek, monogramok a vásárhelyi téglákon: A hódmezővásárhelyi téglaégetők és téglagyárak címmel.
Szinte természetessé vált mára a tégla használata, köztudott, hogy a legrégebbi építőanyagunk története egyidős a civilizáció megjelenésével.
A mai tégla ősét, az agyagtéglát már Kr. e. 10000 évvel használták. Az úgynevezett sajtolt téglát az ókori Mezopotámiában találták ki. A hagyományos égetett tégla megjelenése körülbelül Kr.e. 3000-re tehető. Az égetett tégla megjelenése lehetővé tette a tartósabb épületek megépítését. A tégla, vagyis a téglából épült házak, épületek meghatározták egy-egy település arculatát. Így Hódmezővásárhelyét is, amely különleges helyzetben volt a múltban, mert tucatnyi téglagyár működött a városban.
Lőkös Györgyi a Hódmezővásárhelyi Levéltár munkatársa, hosszú ideig kutatta a vásárhelyi téglagyártás történetét. A Vásárhelyi Hírek megkeresésére elmondta, a Juhász István által is ismert egyetemi szakdolgozata is ezt a témát foglalta össze. Mint mondta, Hódmezővásárhely területén 1848-tól is még a gróf Károlyi család birtokolta a téglaégetés jogát, ami haszonbérlet formájában évi rendszeres jövedelmet biztosított. 1848 és 1945 között a városban 15 beazonosítható tégla- és cserépégetéssel foglalkozó vállalkozás működött. Ebből gyáripari méretet 7 üzem ért el. Ezek egyike volt a Kutasi úti Kovács Testvérek Téglagyára.
1862-ben Kovács János kőművesmesternek a Szolgabírói Hivatal cserépszín felállítására adott engedélyt. A Külső Gyár 1871-ben, a Belső Gyár 1894-ben épült fel. Ma már kevesen tudják, hogy bár a két gyárat a Kutasi út választotta el egymástól, de azok mégis egy egységet képeztek, mert iparvasúttal, az út alatt 2 alagúttal kötötték össze őket.
Lőkös Györgyi arról is beszélt, hogy Hódmezővásárhelyen különös jelentősége van a téglának. A vásárhelyi téglagyárak adták az alapanyagot a Bethlen Gimnázium, a városháza és a bankpalota épülete mellett az árvízvédelmi fal megvalósításához.
Ezekről és még egyéb érdekességekről lesz szó Juhász István előadásában. Mint telefonon elmondta, április 25-én 17 órától kezdődő előadásában a különböző forrásokból és szakirányú kutatások eredményeiből igyekszik az érdeklődőkkel érdekes formában megismertetni a vásárhelyi téglák monogramjait, a helyi téglagyárak történetét.