Kultúra, oktatásA sztálini gondolatrendőrség tiltólistáján

2012. március 26., hétfő
 
A sztálini gondolatrendőrség tiltólistáján

A totalitárius rendszerek legismertebb ábrázolója, George Orwell 1984-e előtt negyedszázaddal egy jégtörőhajó-mérnökből lett orosz dráma- és regényíró megalkotta az antiutópia műfajának alapművét, a sztálini szovjet valóság előképét.

 

 

 

 

Jevgenyij Zamjatyin: Mi című regényén keresztül irodalomtörténeti kalandozásra várja az Emlékpont az érdeklődőket március 26-án, hétfő délután 5 órakor a közgyűjteményben, ahol dr. Bagi Ibolya, a Szegedi Tudományegyetem Orosz Filológiai Tanszék tanszékvezető egyetemi docense mutatja be a 20. századi orosz kultúra utópisztikus és antiutópisztikus alkotásait.

 

A 19 század végére Oroszországban olyan, a gazdasági változásokból adódó társadalmi különbségek alakultak ki, amelyek új megoldások keresésére kezdték ösztönözni az értelmiséget. Az 1905-ös forradalmi eseményeket követő modernizálódó, fejlődő világban a cári, feudális rendszer bebetonozottsága szélsőséges gondolatokat és eszméket szült. Az orosz gondolkodók sorra álltak elő „világmegváltó” törekvéseikkel, melyek közül egy véres valósággá vált a bolsevizmus-kommunizmus képében. E két hatás közvetlen tapasztalatot szolgáltatott az orosz íróknak, melynek „köszönhetően” számos, világirodalmi értéket képviselő utópisztikus és antiutópisztikus mű születtet. Ezek origója Jevgenyij Zamjatyin: Mi című regénye.

 

Ki is volt Jevgenyij Zamjatyin és miért hall(hatt)unk róla oly keveset?

Akárcsak művében, az ő sorsa is „előre elrendeltetett”. ’Mi’ című regényét 1921-ben fejezte be, amelynek első kiadása a – szovjet cenzúra miatt – csak a húszas évek közepén jelenhetett meg Angliában, az „anyaországi” kiadás viszont hatvanhét évet váratott magára. Akkorra a mérnök-író már fél évszázada halott, a sztálini „gondolatrendőrség” írásait tiltólistára teszi, majd a harmincas évek elején neves írótársa, Maxim Gorkij pártfogása menti meg a letartóztatástól. Végül emigrációba kényszerült. Mindez az 1884-ben szültetett Zamjatyinnak nem volt új keletű dolog, hiszen a szentpétervári műszaki főiskolán hajóépítő mérnöknek tanult fiatalembert már 1905-ben száműzik –börtönbüntetése után –, majd az illegális és féllegális pétervári tartózkodásait követően Angliába megy dolgozni. Közben a fiatal műszaki értelmiségi szakmai cikkei mellett elbeszéléseket is ír, melyek közül nem egy „kiveri a biztosítékot” a cenzúránál. Hajóépítőként Angliában dolgozik 1916–17-ben, de a forradalom hírére hazasiet. A hatalommal állandó összetűzésben áll: írásainak külföldi megjelentetése alapot nyújtott az ellene indított támadássorozatnak. Ezek hatására remekműbe öntötte azt, ami később a vörös diktatúra idején bekövetkezett. Bár művei és munkássága Magyarországon is csupán a rendszerváltás idején váltak ismert(ebb)é, hatása óriási. Ott van Huxley tíz évvel, Orwell negyedszázaddal később született, világhírű művében a Szép új világban és az 1984-ben.

 

Mi is van a Mi-ben?

Adott egy óriási falanszter, egy több milliós, a külvilágtól teljesen elszigetelt metropolisz, élén a Jótevővel. E „idilli” környezetben él (helyesebben napi rutin szerint vegetál) a regény főhőse, D-503, a filozofikus vénával megáldott mérnök, matematikus, aki pusztán egy szám a rendszerben. A városállam totális ellenőrzés alatt áll: felülről irányított „számtömegek”, szabályozott gondolatok, oktató-nevelő propaganda gépezet, nagyszabású állami ünnepek és nyilvános kivégzések. Azonban egy érzelmi túltöltés mindent kimozdít a megszokott és engedélyezett kerékvágásból: megjelenik a Nő, aki nem csak vonzó és intelligens, de még felforgató gondolatai is vannak…

 

Hogy a szexualitás milyen szinten van benne a rendszerben és hogy ez miként működött a Szovjetunióban, azt is megtudhatják azok, akik elmennek hétfő délután 5 órakor az Emlékpontba.

Az est meghívott szakértőjével, Dr. Bagi Ibolya irodalomtörténésszel Szabóné Sass Szilvia, a közgyűjtemény történész-muzeológusa beszélget.

 
 
Forrás: Emlékpont Múzeum
 

Olvassa el ezt is!

Szabadtéri tűzesetek - idén már csaknem két és félszer több

Szabadtéri tűzesetek - idén már csaknem két és félszer több

Az elmúlt napokban, hetekben jelentősen megnőtt a szabadtéri tűzesetek száma. 99%-át emberi tevékenység, emberi gondatlanság okozza.
Következik a Szabadság téri Óvoda

Következik a Szabadság téri Óvoda

A fennállásának 50. évfordulója alkalmából a Villeroy & Boch Magyarország Kft. óvodai mosdó felújítási programba kezdett Vásárhelyen.
Tram train menetrend változás

Tram train menetrend változás

Július 7-től augusztus 17-ig a Szegedi Közlekedési Társaság (SZKT) villamospálya felújítást végez Szeged belvárosában.
Nemzetközi sztárok és hazai kedvencek a nyár zárófesztiválján

Nemzetközi sztárok és hazai kedvencek a nyár zárófesztiválján

Az elmúlt évekhez képest már egy hónappal korábban előrukkolt a Coca-Cola SZIN a fesztivál öt nagyobb helyszínének teljes felhozatalával.
 

És ezt már olvasta?

Hétfői helyzet
Hétfői helyzet Július 7-én, hétfőn délután három óra előtt pár perccel érkezett meg a vihar Csongrád-Csanád vármegye területére.
 
Szelektív hulladékgyűjtés Vásárhelyen 2025-ben
Szelektív hulladékgyűjtés Vásárhelyen 2025-ben

II. félév. A heti kukaürítés nem változott, de most már havi két alkalmmal van a szelektív hulladékszállítás.

 

 
144 műalkotás az Alföldi Galériában
144 műalkotás az Alföldi Galériában Akár egy második, szintén országos színvonalú tárlat is összeállhatna, azonban az Alföldi adottságai ennyi alkotásban maximalizálják a  művek mennyiségét.
 
Diplomaátadó a Mezőgazdasági Karon
Diplomaátadó a Mezőgazdasági Karon A Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kara 68. Diplomaátadó Ünnepi Tanácsülését tartja július 4-én. A 35 végzett hallgatóból négyen külföldiek
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025 2025. 23. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
Egy kátyú életveszélyes fejsérülést okozott
Egy kátyú életveszélyes fejsérülést okozott Hódmezővásárhelye Kishomokon a Vitéz utcában egy elektromos rollerrel közlekedő nő az éjszakai sötétségben nem vette észre a kátyút.
 
A tulajdonrész mellett a Holokauszt múzeumot a Mazsihisz működteti
A tulajdonrész mellett a Holokauszt múzeumot a Mazsihisz működteti A Mazsihisz a várostól megkapta a vásárhelyi zsinagóga és az egykori zsidó népiskola épületéből álló ingatlanegyüttes 10 százalékos tulajdonrészét.