



Hiába egyezett ma meg a felsőoktatási keretszámokról a kormány, a diákokat nem tudta megbékíteni. Délután fél ötkor a Csongrád megyei Kormányhivatal előtt fiatalokból álló tömeg gyűlt össze.
Fotók: VH
Bár a kormányszóvivő délelőtt bejelentette, 55 ezerre emelték az állami ösztöndíjasok keretszámát a 2013-as tanévre, az országban folytatódnak a diáktüntetések. Így történt ez Szegeden is, ahol a Kormányhivatal aulájának múlt hét hétfői elfoglalása után ma egy nagyobb tüntetésre került sor.
Délután négy után transzparensekkel és kereplőkkel, békés tüntetők tömege érkezett a Csongrád megyei Kormányhivatal elé. A kulturált menet, mely a Szegedi Tudományegyetem különböző karainak hallgatóiból, oktatóiból és középiskolásokból állt, autók hangos dudálása közepette haladt végig a Tisza Lajos körúton
A helyszínen felállított színpadon az SZTE EHÖK mellett a Hallgatói Hálózat, a Miért Hallgatók, a Diákellenállás a Felsőoktatásért képviselői és szegedi középiskolások is kinyilvánították véleményüket az ügyben. A felszólalók egybehangzóan elítélték a hallgatói szerződések intézményét, melyről egy diák tömören úgy vélte: „Nem röghöz kötésre, hanem lehetőségre van szükségünk.”
A Miért Hallgatók képviselője, Molnár H. Boglárka, elmondta, hogy azért vesznek részt az eseményen, mert „Mi nem hallgatunk”. „Nem akarok olyan országban élni, ahol a hallgatókat röghöz kötik, és az alapvető Európai Uniós alaptételeket semmibe veszik… Nem vesszük tudomásul, hogy megkérdezésünk nélkül döntenek olyan ügyekben, melyek mindannyiunkat érintenek” – fejtette ki.
Azonnali reakcióként a teret elfoglaló tömeg „Semmit rólunk nélkülünk” morajjal válaszolt. A hallgatói szerződések eltörlése, és a forráskivonások beszüntetése mellett pedig azonnali szakmai párbeszédre szólították fel a kormányt.
A Szegedi Tudományegyetem Egyetemi Hallgatói Önkormányzatának követeléseit pedig a Gazdaságtudományi Kar Hallgatói Önkormányzatától Pálmai Péter ismertette. Mint mondta, szükség van a köz- és felsőoktatás átfogó reformjára, az államilag finanszírozott keretszámok 2011-es szintre történő visszaállítására, a forráselvonásokat leállítására, ezzel együtt az egyetemek kompenzálására, a hallgatói szerződések eltörlésére és hogy ne korlátozzák az egyetemi autonómiát.
A hallgatói szerződéseken kívül a gyors politikai intézkedéseket is kritizálták a felszólalók. „Pár nap alatt a kormány olyan döntéseket hozott, amelyekről az érintettekkel, a szakmai képviseletekkel is alig egyeztettek. A középiskolásoknak jól átgondolt, átlátható, hosszú lefolyású reformokra van szükségük, hogy láthassák, mit is biztosít számukra a magyar állam”- mondta a Tömörkény István Gimnázium és Művészeti Szakközépiskola egyik diákja
A felszólalások végén a tüntető fiatalok hangos „nem hagyjuk”, illetve „az egyetem a miénk” skandálásban törtek ki, majd rendőri kísérettel elindultak a Bölcsészettudományi Kar felé. Az Egyetem utcai épületben fél héttől fórumot tartottak.
Hogy a tüntetések még meddig tartanak? Kis János, a Diákellenállás a Felsőoktatásért szervezet egyik elnöke szerint, a demonstrálást addig nem hagyják abba, amíg a reform részleteiről többet nem tudnak meg.