







Rácz István, bábok között eltöltött 40 évének keresztmetszetét láthatjuk mától vasárnapig Mozaik Mozi nézőtere két oldalán. Ehhez még ingyenes előadások is dukálnak, kedden kettő, illetve november 2-án pénteken 9 órakor és délután fél négykor.
Fotók: VH©
Hogy, hogyan kezdődött? "16 éves koromban a Hamupipőke című rádiójátékot hallgattam, közben én is a seprűnyéllel táncoltam. A mesében az egerek paripákká válnak, a tökből pedig hintó lesz, és akkor eszembe jutott, hogy én is készíthetnék ilyen tárgyakat. Nem sokkal később elkészült az első bábom, egy róka amihez persze egy nyuszi dukált és már csak a történet kellett hozzá, ami ugyebár adott, a ravaszdi róka és a szemfüles nyúl alapján,” mesélte a ma is lelkes hódmezővásárhelyi Rácz István.
Mint elmondta, 1972 decemberében a bábjairól öccse beszélt a napközis tanárnénijének, aki meghívta a Klauzál iskolába. Az akkor előadott ’Meglessük a Télapót’ című meséjétől datálódik a „hivatásszerű” bábozás. Ennek immár 40 éve. A közben eltelt évtizedek bábszakkör vezetésével, számtalan fellépéssel és száznál több báb elkészítésével teltek. Sőt a könyvesbolti eladó képesítésű Rácz István, 1984-ben sikeres bábszínház-rendezői vizsgát is tett. Egyszemélyes színházához pedig örök biztatást jelentett a Kossuth-díjas magyar bábművész, érdemes- és kiváló művész KeményHenrik személyesen neki írt levele, amire ma is nagyon büszke.
A Mozaik mozi nézőterének mindkét oldalán felállított alkalmi kiállításon az elmúlt évtizedek bábjai köszöntik az érdeklődőket. Na és ha valamelyik anyukának, vagy apukának némi „déjá vu érzése” támadna, ne is csodálkozzon, mert bizony a bábok nagy részével vásárhelyi óvodásként már egyszer találkozhatott a Fabatka Színház valamelyik bábelőadásán.
Apropó fabatka, Rácz István színháza elnevezéséről egy anekdotát mesélt. „A 80-as évek közepe táján egy ismerősömmel a bábjaimról beszélgettem, mire ő azt kérdezte, érnek ezek egy fabatkát is? Hát hogyne! Sőt te lettél a névadó! mondtam az ismerősömnek”
Hát így lett a bábszínháza neve Fabatka Színház, ami a vásárhelyi óvodásoknak, kisiskolásoknak egyenlő egy félórás, órás remek szórakozással, hiszen nincs izgalmasabb sikongatva, egymást túlkiabálni: „vigyázz ott jön a gonosz boszorka!” A szakember ehhez pedig még azt is hozzá tenné, a bábozás a kisgyerek személyiségfejlődéséhez jelentősen hozzájárul.
Vásárhelyen azon sem csodálkozik senki, hogy nemcsak a gyerekek, hanem a nyugdíjasok is örömüket lelki a bábozásban, ugyanis Rácz István az ötletgazdája és tagja a Susáni Nyugdíjas Klub tagjaiból álló bábegyüttesnek is, amely már két Nyugdíjas Ki Mit Tud?-on is ezüst minősítést szerzett.
Nézze meg a Susáni Nyugdíjas Klub bábegyüttesének Molnár Dixieland Band-jét!