Kultúra, oktatásA paléi szikes földtől és tanyától a miniszteri bársonyszékig

2024. március 12., kedd
 
A paléi szikes földtől és tanyától a miniszteri bársonyszékig

Tanulmánykötet készült Takács Ferenc egykori iparügyi miniszter, földművelésügyi államtitkár, szociáldemokrata politikus életútjáról.

 

 

 

 


 

Takács Ferencet (1893-1956) 1950 nyarán hurcolta el az Államvédelmi Hatóság, az egykori iparügyi minisztert, volt földművelésügyi államtitkárt a hírhedt Andrássy út 60. szám alatti pincebörtönben kényszerítették "beismerő vallomásra". Hódmezővásárhely országos ismertségű szociáldemokrata politikusát a későbbi koncepciós perben, mint tizennegyedrendű vádlottat 12 év fegyházra ítélték - idézték fel a közleményben.

Takács Ferenc 1919 nyarán éppen csak megmenekült a Vásárhelyt megszálló román hadsereg ötvenhat embert kivégző osztaga elől, majd két évet töltött letartóztatásban a forradalmakban való helyi szerepvállalása miatt. A kommunista diktatúra börtönéből 1955 novemberében öt év, öt hónap és öt nap után szabadult nagybetegen, és 1956 tavaszán, hatvanhárom évesen, a megpróbáltatások következtében elhunyt.

Az 1893 októberében hódmezővásárhelyi református kisbirtokos családban született Takács életútja "hosszú és rögös volt a paléi szikes földtől és tanyától a miniszteri bársonyszékig" - idézi a közlemény helyi szociáldemokrata párttársa, az ötvenhatos forradalmat követően szintén meghurcolt Erdei István szavait, amelyeket Takács Ferenc közkórházi ravatalánál mondott.

Takács Ferenc emlékezete igencsak halványan élt és élhetett a köztudatban, ugyanis a kommunista-szociáldemokrata "pártegyesülés" ellenzőjeként a hatalom a feledés homályában tartotta, habár a második világháborút követően első vásárhelyi politikusként töltött be felelős kormányzati pozíciót a koalíciós években.

Az Emlékpont Könyvek sorozat 19. kötete ezért is hiánypótló, mert a könyv monografikus igénnyel dolgozza fel Takács életútját és politikai pályáját az ifjúkori munkásmozgalmi ismerkedéstől, a nagy háború megpróbáltatásain át, a két világháború közötti aktív várospolitikusi, országgyűlési képviselői szerepvállalásán keresztül az 1945 utáni miniszterségéig, államtitkárságáig és kormánybiztosságáig, egészen Rákosi börtönéig és a szabadulását követő meghurcoltatásáig.

 
 
VH
 

Olvassa el ezt is!

Tűz volt a Nyár utcában

Tűz volt a Nyár utcában

Vásárhelyen a Nyár utcában tűz ütött ki egy 25 négyzetméteres épületben. A tűz a szomszédba is átterjedt.
Szívvel-lélekkel harcoltak minden labdáért és pontért

Szívvel-lélekkel harcoltak minden labdáért és pontért

Hihetetlen fordítással nyert a közvetlen rivális Nagykőrös otthonában szombat este a Vásárhelyi Kosársuli.
Családi események Hódmezővásárhelyen 2024

Családi események Hódmezővásárhelyen 2024

2024. 26-27. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
Bűnbandát számolt fel a rendőrség

Bűnbandát számolt fel a rendőrség

Egy négytagú vásárhelyi banda éveken át kényszeríett prostitúcióra nőket. Egy kávézót is üzemeltetett. Egy idős férfit ház körüli munkákra kényszerítették.
 

És ezt már olvasta?

Családi események Hódmezővásárhelyen 2025
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025 2025. 17. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
Erdős Péter emlékkiállítás az Alföldi Galériában
Erdős Péter emlékkiállítás az Alföldi Galériában Csaknem száz alkotás, a festmények mellett akvarellek, grafikák és kerámiák is láthatók a tavaly elhunyt művész emlékére rendezett kiállításon.
 
Van még remény a 7. helyre
Van még remény a 7. helyre Bár vereséget szenvedett, elérhető közelségben maradt a 7. hely a Vásárhelyi Kosársulinak. Visszavágó május 23-án.
 
Éremeső a Fit Kid OB-n
Éremeső a Fit Kid OB-n Az Országos Fitkid Bajnokságon a vásárhelyi Hód-Fitness SE 18 arany-, 6 ezüst- és 4 bronzérmet szerzett.
 
Fókuszban az agrárium
Fókuszban az agrárium Hagyományossá vált, és nemzetközileg is számon tartott konferencia lett Hódmezővásárhelyen a Wellmann Nemzetközi Tudományos Konferencia.
 
Dühös lett – közlekedési tábla, Fidesz iroda üvege bánta
Dühös lett – közlekedési tábla, Fidesz iroda üvege bánta A bíróság garázdaság és rongálás vétségében mondta ki bűnösnek mint különös visszaesőt, és a szabadságvesztés mellett, az okozott kárt is meg kell téríteniw.
 
A Sopron ellen a 7. helyért
A Sopron ellen a 7. helyért Budafokon zárta a rájátszás második körét a Vásárhelyi Kosársuli. Egy bravúros győzelem esetén az 5. helyért játszhattak volna Borbáthék.