
A héten felfüggesztette a bíróság a Kegyeleti Kft. és a Református Egyház közötti pert, amíg folyik a hatósági eljárás.
A megyei Kormányhivatal Járási Hivatala hatósági ellenőrzést tartott a nyár végén, amelyet eljárás követett. A pereskedés folytatására csak akkor van mód, ha megfelelő temetőszabályzat lép életbe.
Az augusztusi vizsgálat szerint a Dilinka és Kincses temetők egyházközség által történt üzemeltetése ellentétes a temetőkről és temetkezésekről szóló törvénnyel. A Kormányhivatal felszólított a jogszabályok módosítására.
A Susáni Egyházközség védőügyvédje szerint viszont a lelkiismereti és vallásszabadság jogáról szóló törvény rögzíti, hogy a vallási közösség belső szabályait nem vizsgálhatja az állami hatóság. A bíróság viszont az állapította meg, hogy nem a belső hitéletről szól a per, hanem a két temető üzemeltetéséről. Vagyis a temetőszabályzat megjelenéséig várni kell a további eljárás lefolytatásával.
Mint arról írtunk, tavaly nyár elején tört ki a botrány, azzal, hogy Nagy Zoltán, a Susáni Református Egyházközség lelkésze körlevelében a temetkezési vállalkozóknak temetésenként 20 ezer, a polgári búcsúztatóknak 5 ezer, a sírköveseknek megbízásonként 3 ezer forintot kell fizetniük a Hódmezővásárhely két református temetőjében.
A lelkész idővel még tovább ment, amikor a két temetőben több helyen jól láthatóan egy kifüggesztett lapon, házirend-szerűen megüzente, hogy szertartást lebonyolító vállalkozót majd a Temetőgondnokság ajánlj.
A díjakat tartalmazó körlevél mellé szerződés is készült, amely már nem csupán „jó üzleti érzékről” tanúskodik, hanem etikai kérdéseket is felvet. Ugyanis a szerződés szövegében az is olvasható, hogy a polgári - vagyis nem az egyház által végzett - búcsúztatások során a vallási jellegű megnyilvánulások: imádkozás, Isten nevének említése nem megengedett.
Annyi bizonyos, hogy a jogszabályok lehetővé teszik a hozzájárulás szedését, de a 1999. évi XLIII. törvény 40. paragrafusa szerint: „Az egyes díjfajtákon belül a temetőben vállalkozásszerűen munkát végzők által fizetendő temetőfenntartási hozzájárulási díj mértéke az adott évben az egyes sírhelyekre megállapított megváltási díjtételek egyszerű számtani átlagának 5%-át nem haladhatja meg.” Ez pedig messze nem annyi, mint amennyit a körlevél a vásárhelyi vállalkozóknak előírt.
Információink szerint a vásárhelyi önkormányzat korábban közmunkásokkal segítette a temetők rendben tartását Nagy Zoltán azonban már 2014-ben visszautasította.