





Mert nem lehet feledni, nem, soha,
Amíg magyar lesz és emlékezet,
Jog és igazság, becsület, remény
Hogy volt nekünk egy országunk e földön,
Melyet magyar erő szerzett vitézül,…
- szavalták a Liszt Ferenc Ének Zenei Általános Iskola udvarán Juhász Gyula Trianon című versét, amelynek mind az öt versszakát más-más diák mondta el. Ma délelőtt a felsős tanulók részére a Nemzeti Összetartozás Napján műsorral emlékeztek.
„Apró lépésenként szeretnénk felkelteni az érdeklődést, ez a rövid műsor is ezt szolgálja” mondta, Forrainé Kószó Györgyi az iskola igazgatója. A műsor után az Árendás Néptáncegyüttes néhány tagja, élő muzsikára körtáncba kezdett a kisebbekkel és a vállalkozó szellemű nagyobb diákokkal. Egyre bővült a kör, ahogy az egymás kezét fogó gyerekek bekapcsolódtak a táncba, amely végül már az udvar felét is elfoglalta.
Kilencvenkét évvel ezelőtt, 1920. június 4-én, a versaillesi Nagy-Trianon kastélyban írták alá az első világháborút lezáró magyar békeszerződést. A diktátum következtében Magyarország elvesztette területének kétharmadát és több mint hárommillió magyar kényszerült kisebbségbe a határokon kívül.
A mai gyerekek erről keveset tudnak, inkább azt ami a történelemkönyvekben található.
Az Országgyűlés 2010. május 31-én döntött úgy, hogy a trianoni békeszerződés aláírásának napja, június 4-e a jövőben a nemzeti összetartozás napja.
A nemzeti összetartozás melletti tanúságtételről szóló, öt paragrafusból álló törvénnyel az Országgyűlés kinyilvánította, hogy "a több állam fennhatósága alá vetett magyarság minden tagja és közössége része az egységes magyar nemzetnek, melynek államhatárok feletti összetartozása valóság, s egyúttal a magyarok személyes és közösségi önazonosságának meghatározó eleme".