BulvárA múzeumi tárgyba beleenni tilos

2017. április 20., csütörtök
 

Dagadjon a vásárhelyiek keble, a város neve bevonult a magyar konyhakultúra több évszázados történetébe.

 

 

 

 

Fotók: VH

 

 

 

 

Sajnos kóstoló nem volt, bármennyire is szerettük volna megtudni, milyen íze van egy legalább 74 éves befőttnek. Már csak azért sem, mert ezzel enyhén szólva „erős sokk” érte volna a hazai kulináris kultúra tárgyi történetét.

Hogy a fennkölt szavak mennyire helytállóak, megerősítette Estók János a Magyar Mezőgazdasági Múzeum főigazgatója, aki mint mondta, egy darab 1947-ben készült konzerven kívül, a múzeum kiállítási anyagában nincs egyetlen múltbeli étel sem.

Egészen mostanáig, ugyanis az egykor családjával a Klauzál utca 14-ben élt Szonda Lajosné Marika az eddig őrizgetett ritkaságokat felajánlotta a múzeumnak.

Bár, ahogy egy nagyon régi bor, konyak, vagy pezsgő, hasonlóképpen, a láthatóan kitűnő állapotban lévő körtebefőttek is kerülhetnének aukcióra, szép summához jutattva a tulajdonost, ám Marika néni mégis inkább a múzeumnak adományozta az 1943-ban felcimkézett 3 üveget.

 

Ennek az ünnepélyes aktusnak volt ma fül- és szemtanúja a sajtó a hódmezővásárhelyi Nyugdíjas Lakóparkban élő Marika néni lakásában.

A budapesti Mezőgazdasági Múzeum főigazgatóját elkísérte Kószó Péter alpolgármester is, aki a főigazgatóval és a jelenlévő újságírókkal együtt a 3 igen jó állapotban megmaradt befőttről megállapította: szinte biztos, hogy az esszenciává alakulhatott édes lében úszkáló körték ma is fogyaszthatók lehetnek.

Ezzel kapcsolatban a Szonda Lajosné elmondta, ha 1963-ban hallgat édesanyjára, ma már nem léteznének a hazai kulináris kultúra eme becses relikviái, ugyanis Marika néni esküvője napján feltálalták volna a befőtteket, de az ifjú ara megvétózta a szándékot, mondván ha 20 évig nem bontották fel, ezután meg pláne nem akarja.

 

Így aztán Hódmezővásárhely neve és vele a 3 befőtt tovább él a múzeum vitrinjében. Vele együtt marad az örök rejtély: hogyan kell úgy eltenni a befőttet, hogy 74 év után egy picinyke penészfolt sincs rajta. Ám az érem másik oldal, hogy - főként ha gyerek is van a családban - egy finom befőttnek nem marad ideje megromlani.  

 
 
VH
 

Olvassa el ezt is!

A kóbor macskák etetését a patkányok is köszönik

A kóbor macskák etetését a patkányok is köszönik

A Hódmezővásárhelyi Állatvédők Egyesületének akciójával talán megállítható a vásárhelyi utcákon kóborló macskák számának növekedése.
Ilyen lesz a tram-train

Ilyen lesz a tram-train

Kihirdették a tram-train szerelvények tenderének nyertesét. 37 méter hosszú, 87 ülőhely, 141 állóhely, maximális sebessége 100 km/óra.
Ismét a dobogó legfelső fokára állhatott a vásárhelyi Nagy Enikő

Ismét a dobogó legfelső fokára állhatott a vásárhelyi Nagy Enikő

Április 18–19-én rendezték Hódmezővásárhelyen, a Gyarmati Dezső Sportuszodában a VI. Consolis ASA Nemzetközi Szenior Úszóversenyt.
Rajzpályázatot díjaztak

Rajzpályázatot díjaztak

A rajzpályázatra a nagycsoportos korosztály mesefeldolgozásokat készített, amelyhez 8 ország meséiből készült könyv volt a kiindulási pontjuk.
 

És ezt már olvasta?

Van mit javítani a mezőgazdaság jelenlegi állapotán
Van mit javítani a mezőgazdaság jelenlegi állapotán Problémák vannak a földtörvénnyel; kihasználatlan uniós támogatások; művelési rendszerek felülvizsgálata; aszály; politikamentes agrárkamarák. Bóna Szabolcs sajtótájékoztatója.
 
Az agrárium ünnepe
Az agrárium ünnepe Május 14-én délelőtt megnyitotta kapuit a XXXII. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok, Magyarország egyik legjelentősebb agrárszakmai rendezvénye.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026 2026. 19. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban...
 
Az agrárszakma háromnapos ünnepe
Az agrárszakma háromnapos ünnepe A XXXII. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napokat május 14–16. között rendezik Hódmezővásárhelyen, a Hód-Mezőgazda Zrt. Kiállítási Centrumában.Részletes program.
 
Lengyel testvérvárosi látogatás
Lengyel testvérvárosi látogatás Lengyelországban május 3-a az Alkotmány napja, (1791-ben) az Európában első, modern alaptörvényt ünneplik.
 
Ütős hétvége a Hódtóiban
Ütős hétvége a Hódtóiban Május 9-én a Hódtói Sportcsarnokban rendezte meg a Hódmezővásárhelyi Box Club a II. Szalkai László-emlékversenyt.
 
A két győzelemig tartó párharcban az első már megvan
A két győzelemig tartó párharcban az első már megvan Május 7-én este hazai pályán kezdte az NB I/B Zöld csoport 9. helyéért zajló párharcot a Vásárhelyi Kosársuli.