
A Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karára látogatott a napokban Ilan Mor, Izrael Állam magyarországi nagykövete, aki a vásárhelyi kar dékánjával, Horváth Józseffel a lehetséges jövőbeli befektetési lehetőségekről folytatott megbeszélést.
Fotó: VH
Dél-alföldi látogatásán az izraeli nagykövet, Ilan Mor megtekintette az SZTE Mezőgazdasági Kar gyakorlati képzésének fő helyszínét az SZTE MGK Tangazdaság Kft. területét. A megbeszélések eredményéről sajtótájékoztatón számoltak be a Takács Ferenc Képző Központban.
„Egy úton ez az első lépés” - mondta Devecz Miklós, az izraeli diplomata látogatását követő sajtótájékoztatón. ”Nagyon bízom benne, hogy egy konstruktív együttműködés kezdete lesz ez a mai nap” – fejezte ki reményét az SZTE kancellárja.
Izrael Állam magyarországi nagykövete azzal a céllal látogatott el Hódmezővásárhelyre és nézte meg a Mezőgazdasági Kar tangazdaságát, hogy személyes benyomásokat szerezzen arról, milyen munka folyik az egyetem mezőgazdasági fakultásán.
„Minderre azért volt szüksége, hogy meggyőződhessen arról, hogy jó szívvel tudja-e ajánlani izraeli cégeknek és befektetőknek az SZTE mezőgazdasági karát, mint partnert. Nagykövet úr azzal vált el tőlünk, hogy van már egy-két cég a fejében, akinek ajánlani fogja a hódmezővásárhelyi területet.”- hangzott el a sajtótájékoztatón
„Ezzel a látogatással akár az izraeli mezőgazdaság nagyon magas színvonalú technológiájának egy bástyája lehet az SZTE Mezőgazdasági Kara” – emelte ki a Szegedi Tudományegyetem kancellárja.
A Vásárhelyi Hírek kérdésére Devecz Miklós elmondta, automatizált öntözőrendszerekkel beépített üvegházak létesítésében lehet partner a vásárhelyi Mezőgazdasági Kar tangazdasága. Emellett a már meglévő kari tejgazdasághoz hasonló épület kialakítására is keresnek potenciális területeket.
Pitó Enikő, az SZTE kutatás-fejlesztési és innovációs igazgatója a sajtótájékoztatón elmondta: az innovációs igazgatósága szívesen támogatja az ilyen jellegű kezdeményezéseket. „Egy termelő bázis létrehozása pozitív lökést adna a térségi kapcsolatok szempontjából a helyi gazdaságok fejlesztésére” – fogalmazott.
„Az SZTE nemzetközi kiválóságából adódó kihívásoknak a mezőgazdasági karnak is meg kell felelnie, illetve lépéseket kell, hogy tegyen ennek érdekében” – hangsúlyozta Horváth József. Az SZTE Mezőgazdasági Kar dékánja elmondta: a dél-alföldi régió közismert arról, hogy a kertészeti termesztés komoly hagyományokra épül, jelentős tudás halmozódott fel ezen a területen.
„Amennyiben a szegedi egyetem olyan versenyképes diplomákat kíván kibocsátani, amelyekkel az itt végzett hallgatók bizton meg tudják állni a helyüket, nemcsak a régióban, hanem világszerte, akkor ezeket a fejlesztési lépéseket meg kell, hogy tegyük” – fogalmazott.
A kar dékánja kiemelte: több kontinensről is komolyan érdeklődnek az SZTE Mezőgazdasági Karán felhalmozott tudás és tapasztalat iránt, mely előrevetíti a legmodernebb technológiákkal bíró, nemzetközi színvonalú képzési és gyakorlati bázis kialakításának szükségességét.