
Idén a két hét alatt 45-en fordultak meg a táborban, a szálláshely szűkössége miatt időben rövid turnusokban. A tábornak továbbra is mentora, szakmai vezetője, mondhatni mindenese Bányai Béla festőművész, aki az érzelmi szálakon túl, töretlen kitartással akarja megvalósítani terveit. Az egykor országos hírnevű Mártélyi Alkotótábor, vagy Képzőművészeti Szabadiskola a Mártélyi Képzőművész Táborok Baráti Köre kezelésében van. Anyagi helyzete miatt évek óta nehézségekkel küszködő Alkotótábor, mintha kissé Hódmezővásárhely város látókörétől is messzebb került. A tábort 1965-ben alakult, amelynek Fodor József is alapító tagja és egyik vezetője volt. Az évtizedek során országos hírnévre tett szert, a szakmai tapasztalatszerzés tárházaként tartották számon.
Bányai Bélától, az idei 46. tábor zárónapján a régi időkről és a jövőről kérdeztük.
Bányai Béla: A Mártélyi Alkotótábor legszebb időszakában, ez még akkor volt amikor én mint a megyei rajzverseny egyik nyertese jutalomként jöhettem ide, 130 körüli létszám volt és ehhez még hozzá kell adni a korrigáló tanárok, kísérők, segítők számát, vagyis még legalább 20 főt. Katonai sátrakban laktunk, ez a terület teljesen tele volt. A tanulás és alkotás szünetében a szabadidőben focibajnokságok voltak, csónakversenyeket rendeztek, mondhatni hatalmas népünnepély volt itt. Szakmailag is erős volt a tábor: társművészeti programok, szakmai előadások voltak, sőt koncerteket is rendeztek. Ennek a tábornak akkoriban országosan elismert hírneve volt.
VH: Visszatér még ez az idő?
B.B.: Azon dolgozunk, nagyon remélem. Azt vesszük észre, hogy az országban sorra szűnnek meg az ifjúsági szálláshelyek, bezárnak az alkotótelepek. Nagy előnyünk, hogy készen van és nagyon szép lett ez a jelenleg 17 személyt fogadni képes főépület. Következnek a tábor többi, úgynevezett placcokon lévő házikóinak felújítása. Ha ezek is készen lesznek, újra 85 főt fogadó 3 csillagos remek, korszerű szálláshely lesz itt Mártélyon. Na és persze még a kisebb pénzűeknek ott a sátrazási lehetőség is.
VH: Ez eddig a „koszt és kvartély”, hátra van a művészeti tartalom...
B.B.: ...Azt tudom mondani, hogy őrizzük a lángot! Jelenleg szinte mindenki ingyen adja munkáját, tudását, szakmai tapasztalatait. Ha majd minden fogadókész állapotba kerül, nyáron lehet nagy tábort csinálni, akkor a művészeti életben jelentős alkotókat hívunk meg, akiket honorálni kell, de akik egyúttal növelik a tábor elismertségét. Megvannak a terveink, amelyeket meg kell valósítanunk az 50 éves évfordulóra.
VH: Nincs az még túl messze?
B.B.: Nincs! Sőt, már a 49. tábornak a régi dicsfényben kell megvalósulnia. És éppen az ötvenedik alkalomra kell kiteljesednie.