
Mostantól február 15-ig van lehetőség eldönteni, hogy a továbbtanulni szándékozó hová szeretne felvételizni?
Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat, hiszen az érettségiző és továbbtanuláson gondolkodó olvasóink nagyjából bizonyára már „képben vannak”, de a szülőknek, hozzátartozóknak sem árt, ha feketén-fehéren látják, milyen lehetőségei vannak a szeptemberben induló képzésre jelentkezőknek.
Jó hír, hogy idén a jogszabályi minimum ponthatár - a tavalyival azonos - változatlan maradt: az alap- és osztatlan mesterképzések esetében 280, felsőoktatási szakképzéseknél 240, mesterképzések esetében pedig 50 pont.
Sajnos az viszont nem túl jó hír, hogy nagyon sok szaknál nem elég a 300 körüli pontszám. Továbbá, több tucat szakra esély sincs bekerülni, ha a felvételiző nem érettségizik legalább egy tárgyból emelt szinten. Mert vagy kötelező az adott képzésen az emelt szintű érettségi, vagy a nehezebb vizsgáért kapott 50 többletpont nélkül lehetetlen állami ösztöndíjas helyet szerezni. Na és a nyelvvizsgáról se feledkezzünk meg.
Számos alap- és osztatlan szakon 2017-ben is kötelező lesz az emelt szintű érettségi. A legnehezebb dolguk az általános orvosi, fogorvosi, gyógyszerész, állatorvosi képzésre jelentkezőknek van: két tárgyból kell emelt szintű érettségit tenniük, és túl nagy választási lehetőségük sincs, a kötelező biológia mellett kémiából vagy fizikából vizsgázhatnak.
A legmagasabb központi ponthatárokkal a gazdaságtudományi képzésekre jelentkezőknek kell számolniuk. A legjobb tanulmányi eredményre a gazdaság- és pénzügy-matematikai elemzés szakot választóknak lesz szükségük: ha állami ösztöndíjasként szeretnének tanulni, 465 pontot kell gyűjteniük. Mivel a maximális pontszám 500, ez azt jelenti, hogy a támogatott férőhely megszerzéséhez jeles középiskolai jegyekre és érettségi eredményekre, és persze emelt szintű érettségire is szükség van.
A nemzetközi gazdálkodás szakra jelentkezőknek 460 pontra lesz szükségük az állami ösztöndíjas helyhez, míg az alkalmazott közgazdaságtan szakon 458, pénzügy és számvitel képzésen 450 a központi ponthatár 2017-ben.
Az emelt szintű érettségiért járó többletpontok nélkül a leendő jogászok sem tanulhatnak államilag finanszírozott formában, az osztatlan jogászképzésen 460 az állami ösztöndíjas forma ponthatára.
Magasak a ponthatárok a társadalomtudományi képzéseken is: aki kommunikációt és médiatudományt szeretne tanulni ingyen, tandíj nélkül, annak 455 pontra lesz szüksége, míg a nemzetközi tanulmányok szakon 465 a ponthatár.
Alap- és osztatlan mesterképzés, valamint felsőoktatási szakképzés esetén a felvételi összpontszámot 400+100 pontos pontszámítási rendszerben kell kiszámítani. A pontszámítás alapját a tanulmányi pontok(maximum 200 pont), az érettségi pontok (maximum 200 pont), valamint a többletpontok (maximum 100 pont) képezik.
A felvételi ponthatárokat várhatóan 2017. július végén hirdetik ki.
Hódmezővásárhely felsőoktatásában közvetlenül két intézmény érdekelt. A nagy múltú Dél-alföldi agrárképzés fellegvárának számító, a Szegedi Tudományegyetem egyik kara, a Mezőgazdasági Kar. 2016-ban az állami finanszírozású mezőgazdasági mérnök szakra 280 ponttal lehetett bejutni.
A másik intézmény, a Budapesti Kommunikációs Főiskolából lett Budapesti Metropolitan Egyetem vásárhelyi kihelyezett tagozata. 2016-ban csak egy szakot - az önköltséges - turizmus-vendéglátás tudták elindítani 332 ponttal.