








Második alkalommal üzent a Kukatündér, a Zöld Kapocs munkaközösség tagjainak. A Kukatündér üzenetei elnevezésű programsorozatot a város óvodáinak és iskoláinak pedagógusai hozták létre, hogy az intézményekben zajló környezeti nevelésről könnyebben cserélhessenek tapasztalatot,
A Németh László Gimnázium, Általános Iskola és Óvoda, Oldalkosár utcai óvodájában gyűltek össze a város pedagógusai, a Zöld Kapocs munkaközösség tagjai, hogy idén már második alkalommal átbeszéljék, értékeljék és megosszák egymással az intézményekben zajló környezeti nevelés kapcsán szerzett pedagógiai tapasztalatokat.
„A Kukatündér üzenetei programban minden intézményből egy-egy kijelölt pedagógus vesz részt. Az ide tanévben, a munkaközösség vezetőjével Walterné Böngyik Teréziával közösen azt a feladatot tűztük ki célul, hogy különböző „üzeneteket” adunk át egymásnak, amit a környezeti nevelőknek a gyerekekkel közösen kell megoldaniuk. Az első ilyen feladatot a mi óvodánk kapta. Termésekből és újrahasznosított anyagokból kellett játékokat készítenünk. Az elkészült munkákból még egy kiállítást is rendeztünk. A következő „üzenetet” mi adjuk tovább, ami már az adventi időszakhoz kapcsolódik. A cél természetesen az, hogy a gyerekeket játékos formában a környezettudatosságra tanítsuk, hogy megértsék a szelektív hulladékgyűjtés és a környezetvédelem szabályait és fontosságát.” – foglalta össze a program lényegét Meszlényiné Hegedűs Judit környezeti nevelő és óvodapedagógus.
A foglalkozásokon készített fotósorozatból is jól láthatták a munkaközösség tagjai, a program hasznosságát. Megismerhették azt a társasjátékot is, amivel a gyerekek a szelektív hulladékgyűjtés szabályait sajátíthatják el.
A résztvevő pedagógusok, nem csupán a Kukatündér üzeneti kapcsán megoldott feladatokkal ismerkedtek meg. Az óvoda célul tűzte ki azt is, hogy az intézményben zajló más projekteket is megosztja a városi kollégákkal. Így esett szó Kovácsné Meszlényi Stella tolmácsolásában a Bázisovi programról, amiben a Magyar Ifjúsági Vöröskereszttel karöltve dolgozik az intézmény. Péter Kitti pedig a Dohányzás vagy Egészség Óvodai Kiegészítő Programot mutatta be, amit saját bevallásuk szerint a pedagógusok még nem is ismertek.
Az óvodában rendszeresen zajlanak hasonló projektek és foglalkozások, amelyek között a családi napok sem ritkák. Ludescherné Maksa Zsuzsanna óvodai intézményegység vezető megfogalmazásában, „mindamellett hogy sikeresen zajlanak le a programok az óvodában, a szülőknél is tetszést aratnak a különböző nevelési formák, mint például a Kukatündér program, vagy éppen a rendszeres jóga, néptánc és angol nyelvismereti foglalkozások.”