Február 11-én dönt a kormány a belvízi védekezéshez szükséges források átcsoportosításáról - jelentette be a Miniszterelnökséget vezető miniszter pénteken Hódmezővásárhelyen.
Lázár János a hódmezővásárhelyi közgyűlés ülésén elmondta, jelenleg mintegy 100-120 ezer hektár áll tartósan víz alatt, elsősorban az ország keleti, délkeleti térségében. A belvíz már több helyen nehezítette az őszi betakarítást, és akár 150 ezer hektár is kieshet az idén a művelésből, komoly nemzetgazdasági kárt okozva ezzel.
A földművelésügyi és a belügyminiszternek a február 11-ei kormányülésen kell beszámolnia arról, hogy a vízügyi igazgatóságok milyen forrásokat igényelnek a belvízmentesítés felgyorsítására. Az ehhez szükséges, a költségvetésen belüli rendkívüli átcsoportosításról ezen az ülésen dönt is a kormány - közölte a miniszter.
Lázár János kifejtette, az elmúlt időszak eredményei bizonyítják, hogy nem feltétlenül van szükség új belvízelvezető rendszerekre, az elmúlt száz évben épült csatornák megfelelő karbantartással képesek lennének a víz elvezetésére. A védműveknek a közmunkaprogram keretében elvégzett megtisztítása több helyen is évtizedek óta jelentkező problémákat oldott meg - tette hozzá.
Eközben az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság mind a 8 belvízvédelmi szakaszán működnek szivattyútelepek. A Vásárhelyi Híreknek küldött jelentésből kiderül, az igazgatóság szivattyútelepei közül jelenleg 34 szivattyútelep 24 órás üzemben, 37 szivattyútelep I. fokú készültség mellett üzemel. Az igazgatóság területén a belvízi elöntés nagysága 46.800 hektár, ebből 26.400 hektár a vetés-szántó. A legnagyobb elöntött terület Csongrád megyét érinti, ahol 37.000 hektár van víz alatt. Meg kell jegyezni, az elöntések nagysága a talaj telítettsége miatt – a szivattyúzások ellenére is - várhatóan csak lassan fog csökkenni, mivel a téli időszakban sem a párolgás, sem a növényzet nem segíti a belvizes helyzet javulását.
Az igazgatóság területén a beérkezett adatok szerint I. fokú belvízvédelmi készültség 5 településen van érvényben: Újszentiván, Pitvaros, Szatymaz, Szentes, Felgyő. II. fokú készültség 11 településen van érvényben: Balástya, Kistelek, Dóc, Csanytelek, Kunszentmárton, Csengele, Kömpöc, Eperjes, Hódmezővásárhely, Domaszék, Nagymágocs.