
Fényképanyagban gazdag, reprezentatív kiállítás nyílik február 22-én az Emlékpontban. Az egy hónapig látható kiállítás az 1956-os eseményeken keresztül a lengyelek és magyarok kommunista időszak alatti közös múltat idézi fel a Nemzeti Emlékezet Intézete, a budapesti 1956-os Intézet valamint a varsói Magyar Kulturális Intézet összefogásában.
A 32 tablót felvonultató anyagot először a Lengyel-Magyar Barátság Napján, tavaly március 23-án, a Függetlenségi Harcok Múzeumában mutatták be Poznań-ban. A kiállítást Schmitt Pál köztársasági elnök és Bronisław Komorowski lengyel államfők nyitották meg. Azóta Magyarország több városában is látható volt. Legutóbb tavaly novemberig a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Központi Könyvtárában.
A kiállítás emléket állít a poznani felkelésnek is, amely az 56-os vérbefojtott magyarországi forradalom egyik nemzetközi előzménye volt. A poznani munkások az alacsony bérek, a norma megemelése és az évek óta tartó megalázottság ellen 1956. június 28-án kezdték meg a tüntetésüket, amely fokozatosan kiszélesedett és konkrét követeléseket megfogalmazó forradalmi megmozdulássá lett. A tüntetéssorozat kiteljesedését a hatalom egy páncélos alakulat kivezénylésével és támadásával fékezte meg. A katonai attaknak 57 áldozata volt. A megtorlás során hétszáz embert börtönöztek be.
A bemutatott fényképes dokumentációk, valamint az azokhoz tartozó bőséges történelmi magyarázatok nemcsak a júniusi poznani munkásfelkelést és a pár hónappal későbbi magyar forradalmat mutatják be, hanem azt is, hogy a közel 56 évvel ezelőtti események még ma is élénken jelen vannak mindkét város emlékezetében a köztéri szobroknak, emlékműveknek, emléktábláknak köszönhetően.
A két nemzet összetartozását és sorsközösség- vállalását erősítette a két tragédia. A kiállított korabeli dokumentumok a két városnak, Poznan és Budapest hősies áldozatvállalásának a dokumentumai. A kiállítás a két nép tragikus küzdelmének állít emléket.
Az Emlékpontban február 22-én 17 órakor a tárlat megnyitásán részt vesz Roman Kowalski, a Lengyel Köztársaság budapesti nagykövete és Lázár János, Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város polgármestere.