

Hódmezővásárhely belvárosában hamarosan nem csak kívülről, hanem belülről is megújul az 1783-1807 között épített egyhajós, síkmennyezetes copf, vagyis a klasszicizáló későbarokk stílusú görögkeleti templom.
Képeinken: önkormányzati, múzeumi, építőipari szakemberek szemléje a kriptafeltárás helyszínén (Fotó: VH)
A Tornyai János Kulturális Városrehabilitációs Program részeként az önkormányzat a külső homlokzatot és a tetőt, míg az egyházközösség a belső tereket újítja fel pályázati forrásból. Ez utóbbi munkálatokat felgyorsíthatja, hogy az egyházmegye a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumtól 38 millió forint támogatást nyert.
A külső munkálatok is némi megtorpanás után folytatódhatnak. Mucsi László a Városfejlesztési és Üzemeltetési Iroda vezetője elmondta, a templom mindkét oldalán két viszonylag nagy kiterjedésű kriptát találtak, amelyek megfelelő műemléki és nem utolsó sorban kegyeleti rendezéséig akadályozta a templom kültéri munkálatait. Arról is beszélt, hogy az épület külső homlokzatát a műemlékvédelem előírásai alapján kell felújítani, az épület teljes bádogos szerkezetét ki kell cserélni, az ereszcsatornákon át a teljes falfedésekig. Az Építészmester Kft. koordinálja a munkálatokat.
Az épület felújítását a talajnedvesség, talajvíz elleni szigeteléssel kellett kezdeni, ami a belső falakra is vonatkozik. Majd a falszerkezeteket a szigetelés elvégzése után teljesen ki kell szárítani, a lábazati vakolatot és a kifagyott téglákat el kell távolítani. Az egyházmegye 38 milliója pedig lehetőséget teremt a belső faburkolat, padozat felújítására és a freskók restaurálására. A belső falak burkolatát már lebontották, a padozattal együtt. Nagy Nándor restaurátor és Halász Gábor asztalosmester végzi el a megújításukat. A freskók restaurálására pedig a közeli hetekben tendert írnak ki.
Csak kevesen tudják, hogy Hódmezővásárhely egyik legrégebbi műemlékében, a görögkeleti templomban volt egy, mind eszmei, mind pedig valós értelemben is rendkívül értékes ikon, Hrisztofor Zefar, a macedón és szerb képzőművészet fontos alakjának 1770-ben készült Ohridi Szent Naum életét megjelenítő ikonja. A Szent Naum életének jelenetei című kép Zefar munkái közül is kiemelkedő. A kép a hódmezővásárhelyi templomból biztonsági okokból elkerült, most a szentendrei Szerb Egyházi Múzeum gyűjteményét gazdagítja.
A Vásárhelyi Hírek információi szerint a templom teljes felújítása után lehetőség nyílik a Szent Naum ikon pótlására.