



Nevük, küldetésük, kiképzésük, fegyvereik, felszerelésük titok. Csak azt lehet tudni, ők is a Hódmezővásárhelyről indultakkal együtt, Afganisztánban teljesítenek szolgálatot. Feladatuk szintén titok.
A múlt héten Hódmezővásárhelyen, a Zrinyi Miklós Laktanyában elbúcsúztatott Afganisztánba utazó OMLT (Operational Mentoring and Liaison Team) katonáin kívül, hasonló kibocsátó ünnepségen vesznek részt magyar katonák Szolnokon, csak éppen a sajtó és más kíváncsi tekintetek kizárásával. Ők a honvédségi berkekben csak elitalakulatnak becézett 34. Bercsényi László Különleges Műveleti Zászlóalj tagjai. Kőkemény, a külvilágtól elzárt kiképzést kaptak és ők is Afganisztánban teljesítenek szolgálatot, de pontos küldetésük nem ismert. Lehet hogy csak tanácsokat adnak, de az is lehet hogy terrorellenes offenzívákban vesznek részt. Az egység parancsnoka szerint a csapat nem kirakatalakulat, úgyhogy senki ne várja, hogy világgá kürtölik, mi a küldetésük.
"Nem, azért fognak minket kiküldeni, hogy megkeressük Oszama bin Ladent" - mondta tavaly a kiképzés végén a zászlóalj parancsnoka, Simon Attila ezredes. A csapat felkészítése ugyanakkor nem tekinthető mindennapinak, az ezredes szerint "kőkemény, külvilágtól elzárt kiképzést" kaptak, amelyben részt vettek az amerikai különleges erők is. A Bercsényi zászlóalj tagjai különféle "special forces" képzésben részesülnek, mint például a híres green beret (zöld sapkás). A teljes képzés 2 éves, és emellett egy 3 hetes különleges túlélési gyakorlaton vesznek részt (ami állítólag még az ilyen alakulatoknál se átlagos).
A Zászlóalj felszerelése nem nyilvános, de a némileg publikus információk, videók, és képek alapján egy különleges erőkhöz méltóan, átlagon felüli a felszerelésük. Kézi fegyvereik között megtalálhatóak, az MP5, M4A1 SOPMOD, Gepard stb. A híradást, a biztonságos összeköttetést szolgálják a többsávos, hordozható URH-rádiók is, melyek közül az egyik műholdas antennával képes a világ bármely pontján lévő hadműveleti területről összeköttetést biztosítani. Emellett kaptak ütés- és vízálló zsebszámítógépeket és laptopokat, amelyek segítségével a műholdas rendszeren keresztül akár fotót is képesek továbbítani a műveleti területről. Repeszálló mellényhez hasonló védelmi fokozatú málha- és védőmellényük van. Ez a különleges erők által tervezett mellény „felhasználóbarát", modul rendszerű, a feladatnak és használó igényeinek megfelelően állítható össze, továbbá eltávolítható nyak- és felkarvédelemmel is rendelkezik. Simon Attila szerint négy alapfeladatra készítették fel a csapat tagjait: különleges felderítés, közvetlen katonai akcióban való részvétel, katonai-biztonsági segítségnyújtás, és a terrorizmus elleni harc katonai feladataira. A feladat sikere és a katonák biztonsága érdekében nem árulnak el többet, parancsnokuk szerint egy ilyen különleges egység a világon "sehol sem kirakatalakulat".