
Kiderült, mi okozta a szegedi Gregor József Általános Iskolában történt megbetegedéseket. A Csongrád Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztályának laboratóriumában vizsgált székletminták humán calicivírus jelenlétét igazolták.
Mint ismeretes, május 6-án délután az iskola 120 tanulója lett rosszul és produkált hányással, hasmenéssel járó tüneteket. Másnapra a megbetegedettek létszáma 125-re emelkedett. Az iskola igazgatója a járási tisztifőorvosnak tett bejelentést, aki azonnal járványügyi vizsgálatot kezdett. Az iskola összes helyiségére vonatkozóan fertőtlenítőszeres takarítást rendeltek el, amit a tegnapi nap folyamán elvégeztek. A kivizsgálás során a főosztály munkatársai kikérdezték a beteg gyermekek szüleit, valamint felvették a kapcsolatot az összes szegedi házi gyermekorvossal is. A megbetegedettek száma a május 8-ra meghaladta a kétszáz főt: a 196 gyermek mellett további öt felnőttnél (pedagógus és személyzet) is jelentkeztek a betegség tünetei. A SZTE Gyermek Klinikájának B részlegén található fertőző osztályra a mai napig 3 gyermek került be a Gregor iskola tanulói közül, valamennyien infúziós kezelésre szorultak, általános állapotuk kielégítő.
A megbetegedések száma és a tünetek jellege alapján az étellel történő fertőződés gyanúja is felmerült. Ezért a szakemberek az iskola 300 adagos melegítő konyháján közegészségügyi szempontból is ellenőrzést tartottak. Itt hiányosságot nem tapasztaltak. Az ételmintákat vizsgálatra elvitték, valamint vízvizsgálatot kezdeményeztek.
A gyermek háziorvosoktól beérkezett székletminták laboratóriumi vizsgálata alapján elmondható, hogy 5 székletmintából háromban a calicivírus jelenléte igazolódott. A járvány kóroki tényezőinek felderítése céljából az iskolában a teljes tanulói létszámra kiterjedő felmérést végeznek a hétfői napon.
Így a nyár elején érdemes tudni:
A fertőzés elsősorban a fertőzött széklettel kontaminált élelmiszer (zöldségek, saláták, eper, málna, kagylók, stb.), a közvetlen és közvetett kontaktus (pl. élelmiszert kezelő fertőzött személy, kontaminált felületek, stb.), valamint a víz révén terjed, de a vírus a hányadék vaporizációja útján aeroszollal is terjedhet.
A calicivírusok populáción belüli cirkulációjához hozzájárul, hogy a fertőzött személy a pre- és posztszimptómás időszakban is ürítheti a vírust. Részben a rövidtávú immunitás, részben a vírusok nagy genetikai és antigén diverzitása miatt az élet során ismételt megbetegedések előfordulhatnak. A ritkán felismert sporadikus esetek mellett igazán a járványos akut gasztroenterális megbetegedések riasztóak. Humán calicivírus járvány gyakran fordul elő időlegesen zárt emberi közösségekben (óvoda, iskola, laktanya, gyermektábor, kórház, öregek otthona, stb.), ahová a vírus bekerülve gyorsan terjed és rövid idő alatt nagyszámú megbetegedést okozhat.
A fertőzést és a járványok kialakulását a vírus fekál-orál terjedése miatt a klasszikus higiénés rendszabályok betartásával, betartatásával, megfelelő virucid fertőtlenítőszerek alkalmazásával lehet a leghatékonyabban megelőzni. A humán calicivírus fertőzés megelőzésére vakcina nem áll rendelkezésre.