









Október 26-án Hódmezővásárhelyen óvodapedagógusok részére egész napos találkozót rendezett a HTKT Klauzál Gábor Általános Iskola és Óvoda nevelőtestülete. Ebben a város összes nagycsoportosa is „érdekelt volt”, hiszen őket meg a rendezők a Mozaik Kamaraterembe bábelőadásra invitálták.
Fotó: VH
Nem feltétlenül a jó és a rossz, a szép és a csúnya sztereotípiáira kell gondolni amikor a bábjátékról beszélünk, cáfolja a laikus véleményt Gyevitzki Istvánné a szarvasi Pedagógiai Főiskolai Kar oktatója. Mint mondta, abból kell kiindulni, hogy a gyerekek nagyon szeretnek játszani, kisebb korosztályból a bölcsődések például az énekekhez, a mondókákhoz köthető bábokat szeretik. A másik nagyon fontos elem, az egymás közötti a kapcsolatteremtés, hiszen a bábokkal fejleszthetjük a kommunikációs készséget. A bábozás széles eszköztárat és variációs lehetőséget nyújt. Persze magát a bábozást is meg kell szerettetni a gyerekekkel, hiszen sokszor félve vesznek a kezükbe egy-egy bábot. Vagy arról is szó esett, az óvónők hogyan alakítsák ki a bábok figuráját, milyen módszerrel szerettessék meg a bábozást. Nos, azért azt is el kell mondani, hogy ez azért nem „klubfoglalkozás” szintű, hiszen komoly pedagógiai alapokon nyugszik, amit főiskolai szinten az óvónőképzésben alapozunk meg, mondta a konferenciáról Gyeviczki Istvánné a szarvasi Pedagógiai Főiskolai Kar oktatója.
A házigazda, Molnárné Dobsa Magdolna intézményegységvezető elmondása szerint, a találkozót 2009-ben hagyományteremtő jelleggel az Exner Leó Óvoda rendezte első alkalommal. Az átalakulás után a Hódmezővásárhelyi Többcélú Kistérségi Társulás Klauzál Gábor Általános Iskola és Óvoda nevelőtestülete rendezi.
„Az első két év inkább az elmélettel foglalkozott, de idén az óvodapedagógusoknak, tanítóknak a gyakorlati tapasztalatok átadása volt a fő szempont. Sőt idén a Lánc utcai Kamarateremben 3 turnusban a város összes nagycsoportos óvodásainak tartottunk bábelőadást is”- mondta Molnárné.
A Budapesti Kommunikációs Főiskola Városház utcai tagintézményének egyik terme adott otthont a délutáni konferenciának, amelyben 4 szekcióban 61 óvónő, illetve tanítónő, az egyes bábtípusok készítésének fortélyai mellett, olyan gyakorlati bábkészítési technikákat osztott meg egymással, amelyeket aztán csoportjaikban alkalmazhatnak. Molnárné Dobsa Magdolna példaként említette, azt amikor az óvónő egyedül van a csoportjával és a bábjáték közben több szerepet kell eljátszania.
Az intézményegységvezető azt is sikerként értékeli, hogy a szarvasi és budapesti óvónők mellett, a város összes óvodájából vettek részt óvodapedagógusok.
„Mindig van mit megmutatni egymásnak, mindig vannak új trükkök, módszerek, egyéni tapasztalások, amelyeket szívesen megosztanak egymással az óvónők. Olyanok mint a szivacs, magukba szívják az új ismereteket, azokat a dolgokat, amiket mások már kipróbáltak. Mindig tanulnak, hogy aztán ezt a rájuk bízott gyerekek mindennapjaiban kamatoztathassák. Fontos hozzátenni, az óvónő nem ugyanazokat fogja csinálni, mint amit a többiektől látott, hallott, hanem még jobban, még szebben hiszen hozzáteszi a saját szubjektív egyéniségét, habitusát, gondolatait is,” – foglalta össze Gyevitzki Istvánné.