









Február vége felé elkészül az emlékmű, március elején a növényültetés, a padok kihelyezése, a kertészeti munkálat következik, mert a tervek szerint március 14-én lesz az avatása az I. Világháború vásárhelyi katona áldozatainak emléket állító impozáns alkotásnak a Kossuth téren – hangzott el a ma délelőtti sajtóbejáráson, amelyen részt vett a város két alpolgármestere.
Dr. Kószó Péter elmondta, hogy a mainál lényegesen nagyobb közigazgatási területű Hódmezővásárhelynek 1914-ben 62 ezer lakosa volt, a város és a környező tanyavilág a világháború alatt csaknem 15 ezer katonát állított ki. A hősi halottak száma közel háromezerre tehető, beleértve azok többségét is, akik a harcok után hunytak el, valamilyen a csatatéren szerzett sérülés vagy betegség következtében. Egy érdekes statisztikát is megosztott, mi szerint a Dél-alföldi rész a katonaállomány 22%-át adta, míg például a Monarchia csak 16%-ot. Azt is elmondta, a lakosság arányában a városból vesztették életüket legtöbben a harctéren, nem volt olyan vásárhelyi család, mely nem gyászolt volna hősi halottat - hangsúlyozta az alpolgármester. Hozzátette: így nem véletlen, hogy Hódmezővásárhelyen állították föl az egyik legnagyobb első világháborús emlékművet, Pásztor János, a város főterének képét a mai napig meghatározó, lovas huszár szobrát.
Hegedűs Zoltán, polgármesteri jogkörrel megbízott alpolgármester arról beszélt, hogy a befejező fázisnál tart az építkezés, a térburkolat építés, az évek során megrepedt lapok cseréje zajlik, valamint elkezdték a gravírozott lemezek behelyezését. Ezekből összesen 42 darab tartalmazza a neveket. A téren egy info-oszlopot is felállítanak, amelynek segítségével mobilos applikáción keresztül a 3000 katonaáldozat legfontosabb – a Hódmezővásárhelyi Levéltár segítségével felkutatott – személyes vonatkozású adatai jelennek meg.
Kószó Péter az emlékhely kialakításával kapcsolatban beszélt arról is, hogy mint a városi Emlékbizottság vezetőjeként részt vett a bírálóbizottság munkájában, amely 39 pályázatot értékelt. A városképhez és a közvetlen környezethez legjobban illeszkedő, a kegyeleti igényeket is szem előtt tartó tervnek a zsűri a szombathelyi Szilágyi Balázs munkáját találta, amely rozsdabarna árnyalatú úgynevezett corten acélból készült, alulról megvilágított sávon helyezi el a hősök neveit.
Egy vásárhelyi cég, a Lemeztechnika Kft. által lézeres eljárással gravírozott corten acéllemezek lehelyezése is megkezdődött, A tervek szerint március 14-én lesz az avatás, amelyre még tavaly ősszel – az azóta elhunyt – Almási István polgármester hívta meg Orbán Viktort.