
A Dél-alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökség (DARFÜ) a Dél-alföldi Ivóvízminőség-javító Konzorcium kibővített Taggyűlését tartotta december 10-én a Fekete Sas dísztermében. Ezzel lezárult a Dél-alföldi Régió Ivóvízminőség-javító Programjának előkészítő szakasza.
Elkészültek azok a tanulmányok, melyek háttértanyagként szükségesek a Kohéziós Alapra benyújtandó pályázatokhoz.
- Az Új Széchenyi Terv részeként, Európai Uniós támogatásból induló regionális ivóvízrendszert korszerűsítő program a kivitelezés szakaszába lépett - mondta Molnár Béla a Vásárhelyi Híreknek.
A Konzorcium elnöke kifejtette, a korszerűsítésre azért van szükség, mert a régióban 217 településen, köztük Hódmezővásárhelyen és térségében is, az Európai Uniós előírásoknak nem megfelelő az ivóvíz minősége. A leggyakoribb, határértéket túllépő anyag az arzén, a bór, a mangán, az ammónium, és a vas.
Hazánkban az arzénmentesítés első határideje 2006 decembere volt, mely egy halasztást követően 2009 decembere lett, majd újabb haladék ez év végéig. A végső határidő módosítás eredményeképpen 2015 június 31-ig kell befejezni a munkálatokat, és jelenteni az Európai Uniónak, hogy az ivóvíz minősége az előírásoknak megfelel.
A Nemzeti Fejlesztési Ügynökségen keresztül megvalósuló projekt összesen 33 milliárd forintba kerül, ebből a Hódmezővásárhely-Mártély-Székkutas körzet vízhálózatának felújítására 1 milliárd 300 millió forint jut.
- A műszaki megoldásokat megpróbáltuk a leggazdaságosabb elv alapján megtervezni, és ez sikerült is. Sokat köszönhetünk Hódmezővásárhelynek, amellyel a Konzorcium tervezője folyamatos egyeztetésben dolgozott – mondta az elnök.
A 2015-ös határidő betartása érdekében, az előkészületek befejeztével tavaszra megkezdődhet a Dél-alföldi Ivóvízminőség-javító Program kivitelezési szakasza, a közbeszerzési folyamatok elindításával.