
Megindult az egyeztetés az egyházak és a kormányzat között az iskolai hit- és erkölcstanórák bevezetésével kapcsolatban. A végrehajtási szabályok nyár végére készülnek el. Sajtóértesülések szerint az új tantárgyak 2013-as indítása nemcsak az állami iskolák diákjaira, hanem minden Magyarországon tanuló általános iskolásra vonatkozik.
A köznevelési törvény értelmében 2013 szeptemberétől kötelező jelleggel beépítik az általános iskolák órarendjébe az erkölcstant, de aki szeretne, ehelyett egyházi személy által szervezett hittanra is jelentkezhet. Az oktatásért felelős államtitkárság a héten megindította a szakmai egyeztetést a történelmi egyházak képviselőivel az iskolai hit-és erkölcstan bevezetéséről.
'Az első tárgyalás szerdán volt, amikor is számba vettük, hogy az intézkedés milyen gyakorlati kérdéseket vet fel, és hogy milyen lépéseket kell tenni a személyi és a tárgyi feltételek megteremtéséhez' közölte Papp Kornél, a Magyarországi Református Egyház zsinati oktatásügyi irodájának vezetője.
Az új tárgyakból hetente egy foglalkozáson kell majd részt venni, amelyen várhatóan speciális, a többi tárgytól eltérő számonkérés lesz. A tervek szerint nem lesz központilag meghatározott tananyag sem, az iskolák, illetve az oktatást végző egyházak szabadon eldönthetik, hogy melyik tankönyvből oktatnak, és a szülők is maguk választhatják meg, hogy melyik egyház hitoktatására íratják be gyermekeiket.
Információk szerint az erkölcstanórákat az iskolák tanítói, tanárai fogják tartani – várhatóan hatvanórás továbbképzés után. A hittan esetében azonban a tanórák megszervezésétől és megtartásától kezdve a hitoktató alkalmazásán és ellenőrzésén át a tanagyag meghatározásáig minden az egyházi jogi személy feladata lesz. A szükséges tárgyi feltételeket viszont mindkét esetben az oktatási intézmény köteles megteremteni.