
„1956 művészei – 1956 képei, rajzai, szobrai” címmel, Csizmadia Zoltán és Tóth Sándor munkáiból nyílik kiállítás a hódmezővásárhelyi Emlékpontban. A két művész a Képzőművészeti Főiskola forradalmi bizottsági tagjaként vett részt az ’56-os eseményekben.
(A képen Csizmadia Zoltán festménye)
Csizmadia Zoltán festőművész krónikásként vetette vászonra 1956 eseményeit. Tanulmányúton járt Bécsben, Londonban, Párizsban és Itáliában. 1963-ban a Fiatal Képzőművészek Stúdiója vezetőségébe választották. 1964-ig Budapesten élt, majd Veszprémbe költözött, ahol a város támogatásával gondtalanul dolgozhatott. Éveken át a Magyar képzőművészek Szövetsége Észak-dunántúli Területi Szervezetének Veszprém megyei titkára volt. Még főiskolás korában megismerkedett a vásárhelyi művészettel. Rendszeresen eljárt a mártélyi alkotótelepre.
Tóth Sándor Munkácsy-díjas szobrászművésznek 2009-ben Szegeden a Móra Múzeumban, tavaly pedig Nyíregyházán volt életmű kiállítása. Mindkét kiállításán fontos szerepet kapott 1956. Az Emlékpontban nem csak a forradalom napjait idéző rajzok, szobrok és grafikák kerülnek bemutatásra, hanem egy 1956-os emlékműtervet is láthat a közönség.
A kiállítást augusztus 19-én, pénteken délután 5 órakor az Emlékpont „Galéria” kiállítótermében Döbrentei Kornél, József Attila-díjas író, költő nyitja meg.