
November 16-án Budapesten, az Uránia Nemzeti Filmszínház Dísztermében átadták az idei a Bethlen Gábor-díjakat.
A Bethlen Gábor Alapítvány kuratóriuma az erdélyi fejedelemről elnevezett díjat minden évben azoknak adományozzák, akik életművükkel, áldozatos munkájukkal sokat tettek a magyarság értékeinek megőrzése, gyarapítása és Közép-Európa népeinek békés együttélése érdekében.
1988 óta szintén hagyomány, hogy szintén az Alapítvány által létrehozott Márton Áron emlékérmeket is ilyenkor adják át.
Ebben az évben a két díjazott egyike Árva László, a hódmezővásárhelyi Németh László Gimnázium és Általános Iskola igazgatója.
Az emlékérem átadásán Árva László tevékenységét, Németh László író leánya, Németh Ágnes tanár, közíró a Bethlen Gábor Alapítvány kurátora méltatta.
Kevésbé ismert, hogy a Bethlen Gábor Alapítvány a szocializmus idején, 1980-ban alakult és féllegálisan kezdte meg működését. A korabeli pártállami rendszer urai különféle retorziókkal, cenzúrával, leváltással, állásvesztéssel büntették az általuk nacionalistának nevezett társaság tevékenyebb vezetőit. Munkásságukat, közügyeinkben tanúsított bátor helytállásukat, nemzetszolgálatukat értékelve, egzisztenciális gondjaikat is enyhítendő (az 1983. április 15-én elhunyt) Illyés Gyula családja, Kiss Ferenc, Németh Lászlóné, valamint a kezdeményezők közül tíz-tizenketten a Bethlen Alapítvány nevében díjat adományoztak.
A Márton Áron-emlékéremmel kitüntetett 82 személy és szervezet közül a legtöbben, 27-en, nyugati magyar diaszpórabeliek, 14-14 erdélyi, illetve magyarországi, 7 délvidéki, 5 felvidéki, 4 a kárpátaljai magyarok és 10 a külföldiek száma.
Az 1988-ban létesített Márton Áron Emlékérem Szervátiusz Tibor alkotása (képünkön).