Kultúra, oktatásZoltán Péter Prima-díjat kapott

2014. november 19., szerda
 
Zoltán Péter Prima-díjat kapott

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) Csongrád megyei szervezete november 15-én este a szegedi Tisza Szálló koncerttermében három Prima Díjat adott át.

 

 

Fotó: dm

 

 

Az egyik díjazott a Zoltán Péter hódmezővásárhelyi klarinétművész. 2007-től a Szegedi Szimfonikus Zenekar első klarinétosa, 2013-ban őt választották a szegedi szimfonikusok az év zenekari művészének.

 

Zoltán Péter klarinétművész 1973. május 2-án született Hódmezővásárhelyen. Családi örökségként hozta magával a zene iránti érzékenységet, szülei zeneszeretete, édesanyja zenepedagógusi hivatása irányította a zenei pályára. Alapfokú tanulmányait szülővárosában végezte, melynek során alkalma volt megismerkedni Hódmezővásárhely zenei oktatásának és kultúrájának fejlődését jelentősen meghatározó tanár egyéniségekkel. Felletár Béla, Lázár Imre, Szalay György csak néhány név azok közül, akik hivatástudatukkal követendő példát mutattak akkoriban a zeneiskola falai között. A fiatal klarinétos már az általános iskolai évek alatt is rendszeres résztvevője volt városunk kulturális és társadalmi rendezvényeinek: a növendékhangversenyeken túl a különböző kiállítás megnyitók, templomi fellépések, nyugdíjas találkozók, zenekari térzenék adtak alkalmat az egyéni, és kisebb együttesek tagjaként történő bemutatkozásra.  

Tanulmányait a szegedi Tömörkény István Gimnázium és Művészeti Szakközépiskolában folytatta. Az érettségit követően a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Szegedi Konzervatóriumának hallgatója lett klarinét és szolfézs szakon. Tanulmányainak lezárásaként kitüntetéssel szerezte meg klarinétművész diplomáját 1996-ban.

 

Pedagógiai munkáját 1996. szeptemberében kezdte meg a hódmezővásárhelyi Péczely Attila Alapfokú Művészetoktatási Intézményben és a Mindszenti Alapfokú Művészeti Iskolában, ahol 12 évig tanított. Vásárhelyen 14 éve dolgozik, ebből 9 évet együtt taníthatott édesanyjával, Zoltán Gáborné Talmácsi Etelkával, aki haláláig az iskola hegedűtanára és a vonós tanszak vezetője volt. 2003. óta vezeti a fúvós tanszakot, évek óta tagja az Iskolaszéknek és az intézmény Közalkalmazotti Tanácsának, melynek 2007. novemberétől elnöke. 2008-ban megszerezte a „Közoktatási vezető, szakvizsgázott pedagógus” szakvégzettséget. Pedagógiai munkáját magas szakmai színvonalon végzi, növendékeit hosszú éveken át megtartja, diákjai szeretik és tisztelik, a tantestület aktív tagja. Tanári hivatása mellett 2007. szeptemberétől a Szegedi Szimfonikus Zenekar első klarinétosaként vesz részt az együttes munkájában. 2010-ben házasságot kötött Zoltán-Palotás Márta óvodapedagógussal.

 

Művészi sikereinek főbb állomásai: 1990-ben felvételt nyert az Európa Ifjúságzenekar első klarinétosi posztjára. 1993-ban elnyerte a második díjat a Weiner Leó Emlékversenyen. 1997-1998 között tagja volt első klarinétosként a Gustav Mahler Ifjúsági Zenekarnak. Az együttes Európa legnevesebb koncerttermeiben lépett fel világhírű karmesterek – mint Pierre Boulez, Claudio Abbado, vagy Fischer Iván – irányításával, a nemzetközi zenei élet kiemelkedő szólistáival: többek között Polgár Lászlóval és Maxim Vengerovval. Bemutatkoztak a bécsi Musikverein-ban, a londoni Royal Albert Hall-ban, Salzburgban, Zürichben, Luzernben, Prágában, Párizsban. 1998-ban a Kaposváron rendezett Országos Kamarazenei Versenyen zenetanár kollégáival legmagasabb elismerésként elnyerték a Művészeti Díjat. 2008-ban a „Hódmezővásárhely Közszolgálatáért” érdeméremmel tüntették ki. 2011-ben Bessenyei-díjat kapott.

 
 
VH
 

Olvassa el ezt is!

Kettős ünnep jó árakkal, ingyen vetítéssel

Kettős ünnep jó árakkal, ingyen vetítéssel

Hódmezővásárhelyen az Expert Műszaki Raktáráruház Erzsébeti úti üzlete és a Mozaik Mozi közös akciójában VIP belépőt nyerhetnek a moziba. Plusz a fődíj, egy tablet.
Vásárhelyi ITF Taekwondo sikerek

Vásárhelyi ITF Taekwondo sikerek

A Diákolimpián a Hódmezővásárhelyi ITF Taekwon-do Klub sportolói összesen 15 alkalommal állhattak fel a dobogóra. Eredmények!
Emléktáblát avattak a mártírhalált halt Cseszkó házaspárnak

Emléktáblát avattak a mártírhalált halt Cseszkó házaspárnak

Hálaadó istentiszteletet követően felavatták a mártírhalált halt, Celebesz szigetén kórházat alapító Cseszkó Gyula és felesége, Hadady Emma Róza emléktábláját az Ótemplom falán.

Következik a Szabadság téri Óvoda

Következik a Szabadság téri Óvoda

A fennállásának 50. évfordulója alkalmából a Villeroy & Boch Magyarország Kft. óvodai mosdó felújítási programba kezdett Vásárhelyen.
 

És ezt már olvasta?

Vásárhelyi mazsorettek Monzában
Vásárhelyi mazsorettek Monzában A hódmezővásárhelyi Crystal Dance Club Egyesület 24 versenyzővel, két koreográfiával képviselte Magyarországot.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025 2025. 24. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
Hétfői helyzet
Hétfői helyzet Július 7-én, hétfőn délután három óra előtt pár perccel érkezett meg a vihar Csongrád-Csanád vármegye területére.
 
Tram train menetrend változás
Tram train menetrend változás Július 7-től augusztus 17-ig a Szegedi Közlekedési Társaság (SZKT) villamospálya felújítást végez Szeged belvárosában.
 
Szelektív hulladékgyűjtés Vásárhelyen 2025-ben
Szelektív hulladékgyűjtés Vásárhelyen 2025-ben

II. félév. A heti kukaürítés nem változott, de most már havi két alkalmmal van a szelektív hulladékszállítás.

 
144 műalkotás az Alföldi Galériában
144 műalkotás az Alföldi Galériában Akár egy második, szintén országos színvonalú tárlat is összeállhatna, azonban az Alföldi adottságai ennyi alkotásban maximalizálják a  művek mennyiségét.
 
Szabadtéri tűzesetek - idén már csaknem két és félszer több
Szabadtéri tűzesetek - idén már csaknem két és félszer több Az elmúlt napokban, hetekben jelentősen megnőtt a szabadtéri tűzesetek száma. 99%-át emberi tevékenység, emberi gondatlanság okozza.