
Az utóbbi időben jelentősen megnövekedett az ásványvízfogyasztás Hódmezővásárhelyen. Ez derül ki a városi szupermarketek dolgozóinak elejtett megjegyzéseiből. Vélhetően, aki nem akar csapvizet inni, ha megengedheti magának inkább megveszi hatos csomagban és nem a napi két liter zacskós vizet viszi haza, ami a város több pontján ingyen kapható.
Az általunk megkérdezett orvosok véleménye szerint elképzelhető, hogy óvatosságból egyre többen használnak főzéshez is ásványvizet, mert mint ismeretes Hódmezővásárhelyen és a környező településeken az ivóvíz ammónia és az arzéntartalma a jelenlegi határértéknél magasabb. Az eddig is ismert volt, de ez látható is az Országos Környezetegészségügyi Intézet honlapján, a vízminőség térképén is.
Ezeknek a kémiai anyagoknak az esetlegesen betegségeket kiváltó hatása ismert. A Szerkesztőségünket megkereső olvasóink úgy vélik, hogy a gyakori pajzsmirigy-gyulladásos betegségek is az ivóvíz számlájára írhatók, vagyis annak magas jódtartalma lehet az oka.
A Vásárhelyi Hírek kikérte a Csongrád Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szervétől Hódmezővásárhely és a környező települések 31 ivóvíz mérőpontjának adatait. A birtokunkban lévő lista szerint, havi rendszerességgel következetesen elvégzett mérések 30-nál több kémiai anyag jelenlétét vizsgálják, azonban a jód ezek között nem szerepel.
A Vásárhelyi Hírek kérdésére Országos Környezetegészségügyi Intézet munkatársa, Dr. Kiss Edit elmondta, az ivóvíz minőségi követelményeiről és az ellenőrzés rendjéről 201/2001. (X. 25.) Kormányrendelet nem rendelkezik a jód vizsgálatáról, így ennek kémiai paraméterivel kapcsolatban nem rendelkeznek vízvizsgálati eredményekkel, tájékoztatott a közegészségügyi osztályvezető.
Ahhoz, hogy pontosabb adatok álljanak rendelkezésre a vásárhelyi és környező településeinek ivóvíz kémiai összetételéről, a kormányrendelet módosítására lenne szükség. Addig a magas jódtartalomra vonatkozó állítások nem bizonyíthatók.
Mint ismeretes a szervezet számára létszükséglet a jód, egy olyan nyomelem, amely az emberi szervezet normális fejlődéséhez elengedhetetlen, sok egyéb mellett szabályozza a csontosodási folyamatot és serkenti az agyszövet fejlődését. Vagyis a jód az egészségesek számára feltétlenül szükséges, ugyanakkor szerepe van az autoimmun pajzsmirigybetegségek kiváltásában. Az orvosi irodalom szerint a jódhiányos afrikai területeken végzett jódozási programmal például csökkent a golyvások és kretének száma, ugyanakkor növekedett az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedőké. A betegségre genetikailag fogékonyak számára a magasabb jódbevitel gyulladást és túlműködést is kiválthat. A pajzsmirigy göbös megbetegedéseiben (akiknek túlműködő göbük van) súlyos túlműködés alakulhat ki.
A Vásárhelyi Hírekben többször írtuk, a víz minőségének kifogásai Csongrád megye 70 településén 422 ezer embert érint. Ezek közé tartozik Hódmezővásárhely is.
A kormányzati tervek szerint az ivóvízminőség-javító program keretében néhány éven belül mindenhol megvalósulnak a szükséges víztisztító beruházások. Az előírt értékeknek 365 településen, nem felel meg a vízminőség. Azonban az ivóvízminőség-javító program jelentős csúszásban van.
A Hódmezővásárhely, Mártély, Székkutas lakosságát is érinti az ivóvízminőség-javítás szükségessége, hiszen a vizsgálatok szerint a három településen is magasabb a rendeletben meghatározott komponensek (arzén, ammónium) valamelyikének határértéke.
A három említett település, Hódmezővásárhely, Mártély, Székkutas 2010-ben Ivóvízminőség-javító Önkormányzati Társulást létesítve az Új Széchenyi Terv Környezet és Energia Operatív Program keretén belül benyújtott pályázatot, amely 2012. március 29-én támogatásban részesült. Az eddigi előkészítő munkálatok után 2012. december 10-én bejelentették, hogy megkezdődnek az 1 milliárd 300 millió forintos vízminőség-javító fejlesztések, amelynek várható befejezése 2015.
A fejlesztés során, a saját vízbázisra alapozott, úgynevezett önálló megoldásban a helyben, kutakkal felszínre hozott rétegvizet, nyersvizet hozzák előírás szerinti állapotba. A beruházás összesen nyolc vízellátó rendszer önálló fejlesztését foglalja magába: Hódmezővásárhely, Batida, Erzsébet, Kútvölgy, Szikáncs, valamint Mártély települések vízellátó rendszereinek önálló fejlesztését, továbbá Székkutas és Kakasszék-Erzsébet Kórház vízellátó rendszerének önálló fejlesztése során a külterületek ellátására távvezeték épül.