
Hódmezővásárhely múltjának sok, eddig nem ismert érdekességről olvashatunk a Szeremlei Társaság most megjelent 2015 -ös Évkönyvében. Hűen a szerkesztők eddigi tevékenységéhez a képekkel gazdagon illusztrált kötet most is megőrizte sokszínűségét.
Kép a kötetből: a Városháza egykori szolgálati autója
Az ember nyála is kicsordul, vagy legalábbis éhes lesz, amikor a népi sütő-főző mesterek tevékenységét bemutató írást olvassa. Többek közt Vásárhely emblematikus néprajzosainak - Kiss Lajos, Nagy Vera, Herczeg Mihály, Szenti Tibor - munkáit alapként felhasználva, abból kiindulva, az Évkönyvben megtalálhatjuk a böllérek, böllérasszonyok, húsfőzők, vásárhelyi szakácsnék, sütőasszonyok, csigacsinálók, könyérsütőgető asszonyok, vásári sütögetők tevékenysége mellett a paprikáshús és a hurka elkészítésének módját is.
A történelem az élet tanítómestere örök igazságot idézve tud újat mondani a pénzügyi szakmát napjainkban művelő érdeklődőknek is a Speyer-kölcsönről szóló írás. A súlyos pénzügyi terheitől megszabadult Vásárhelynek végül ingatlan áldozatába sem került ez, miközben olyan beruházások valósultak meg belőle, mint a városi Strandfürdő, az Erzsébet közkórház, és a Szemkórház.
Az Évkönyvből kiderül, hogy igazi csemege a helytörténet és az irodalom kedvelőinek Szentmihályiné Szabó Mária vásárhelyi kötődése. Családregényében új oldaláról ismerjük meg Hódmezővásárhely első polgármesterét, Szabó Mihályt, akinek életében elismerésre méltó módon, a szépirodalom, és a Faust fordítása jelentette a kikapcsolódást a mindennapi gondok közepette.
A város vízellátásának, csatornázásának, fürdőszolgáltatásának rövid története című tanulmány a közelmúlt eseményeit is beépítve, szomorúan állapítja meg, hogy egykor Zsigmondy Béla nevét viselő „vizes” cég átalakítás, és szervezés következtében elveszítette a magyar vízügyi történetben megkerülhetetlen, női szemmel nézve ma is sármos mérnök nevét.
A címbeli „velencei kéjutazás” emlegetésével az ellenzék támadta Baksa Lajost, Hódmezővásárhely egyik polgármesterét. Nem kímélte őt a helyi sajtó, karikatúrák jelent meg utazásáról. Székfoglaló beszédében jó, gyors és olcsó közigazgatást ígért, ám „hivatali” végét mégis egy több szálon futó városházi sikkasztás okozta.
Ilyenek és még számos további érdekesség olvasható a 340 oldalas 2015-ös Évkönyvben, amely a Hódmezővásárhelyi Levéltárban - Bajcsy- Zsilinszky E. u. 25. szám alatt - megvásárolható.