
„Az a sajátos helyzet állt elő, hogy Klebelsberg Kuno vallás- és közoktatásügyi miniszter által a 20-as évek közepén elhatározott iskolaprogram részeként építtetett iskolát most éppen a nevét viselő Klebelsberg Intézményfenntartó tervezi megszüntetni” mondta ezt Balogh Jánosné polgármester annak kapcsán, hogy a január elsejétől az állami fenntartásba került Mártélyi Általános Iskola ha nem is teljes, de részbeni megszüntetését tervezi az intézményfenntartó.
Tóthné Kecskeméti Katalin, a Járási Tankerület igazgatója Mártélyon szülői értekezleten ismertette az elképzelést, amely szerint az idei tanévet kezdő kilenc elsőst is beleértve az alsó tagozatosok továbbra is helyben tanulnának, viszont az 52 felsős Hódmezővásárhelyen, a Varga Tamás Általános Iskolában folytatja tanulmányait. Ez konkrétan 10 ötödikest, 2 hatodikost, 13 hetedikest és 9 nyolcadikost érint.
„A törvényi előírásoknak teszünk eleget, amikor rendezzük a mártélyi iskola helyzetét, hiszen mint ismeretes, a Nemzeti Alaptanterv előírása szerint minimum 14 tanulónak kell egy osztályba járnia,” nyilatkozta a Vásárhelyi Híreknek Tóthné Kecskeméti Katalin. A tankerületi igazgató kérdésünkre azt is elmondta, "az összesen 50 kisdiákot négy pedagógus vinné tovább, míg a határozatlan idejű pedagógusoknak, illetve a határozott idejűeknek, a szerződés lejártáig biztosítunk munkát. Igyekszünk mindenkinek a legjobb megoldást megtalálni” mondta.
Jelenleg a tantestület 11 fős, amelyet 7 óraadó tanár egészít ki. A tervezet szerint az eddigi három helyett, csak egy épületben lesz majd tanítás.
A szülői értekezleten, a szülők részéről az is elhangzott, meg kellene vizsgálni annak lehetőségét, hogy a problémás kislétszámú osztályt igénylő gyerekek számára fenntartható maradjon az iskola. Ezt Balogh Jánosné, Mártély polgármestere is szóba hozta. A Hódmezővásárhelyi Járási Tankerület igazgatója, a felvetésre a Vásárhelyi Híreknek elmondta, az iskolai integráció erősítése a cél, és semmiképpen nem a szegregáció. Szakértői bizottságot kért fel, akik megvizsgálják a Mártélyi Általános Iskola új helyzetében a nevelési-oktatási intézmények működésére vonatkozó formáját.
A szülői értekezlet és a szakmai értekezletek után, várhatóan május legvégén megszületik a végleges döntés.
„Nemcsak számokról, hanem családok életéről is szól ez az egész. Véleményem szerint egy település addig él, amíg van iskolája.” nyilatkozta a VH-nak Balogh Jánosné polgármester.
Fotók: VH