KözéletVásárhelyi katonák szerbiai gyakorlaton

2012. október 16., kedd
 

A napokban látványos bemutatóval ért véget a „NEIGHBOURS 2012” elnevezésű szerb-magyar közös gyakorlat, ahol a magyar felet az MH 5. Bocskai István Lövészdandár hódmezővásárhelyi 3. Bercsényi Miklós lövészzászlóaljának katonái képviselték.

 

 

Fotók: MH

 

 

A két nemzet katonai együttműködése három évvel ezelőtt kezdődött. Az évente megrendezett közös gyakorlás lényege, hogy a katonák megismerjék a másik fél műveleti eljárásait, illetve kialakítsák a közös feladatok ellátásához szükséges együttműködést. Így az idén már beépítették az előző évek gyakorlatainak tapasztalatait is.

 A szerb-magyar közös szakasz kiképzése egy kitalált történet köré épült fel. Egy távoli országban az egymással szemben álló két nemzetiség összetűzésbe került, emiatt az országot kettéosztották. A két felet elválasztó vonal ellenőrzése érdekében az ENSZ katonai erőket kényszerült bevetni, melyek feladata a mozgásszabadság biztosítása mellett a biztonsági helyzet fenntartása volt.

Az ENSZ erőit képviselő közös szakasz először egy ellenőrző áteresztő pont (EÁP) üzemeltetését mutatta be, ahol a gyalogos forgalom ellenőrzése mellett tömegkezelési feladatokban is részt kellett venni. Az EÁP-t üzemeltető katonák először megpróbáltak tárgyalni a tömeggel, de annak létszáma és erőszakos fellépése miatt a bázison elhelyezett készenléti raj segítségét kérték, és a helyszínre érkező erők és gépjárművek felhasználásával kordont alakítottak ki. A megerősített ellenőrző ponton a felkelés vezetőjét letartóztatták, majd feloszlatták a tömeget.

Ezt követően a lázadók aknavetővel és kézifegyverekkel indítottak támadást az ENSZ egyik megfigyelő pontja ellen. Az ott szolgálatban levő katonák azonnal elfoglalták előre kijelölt állásaikat, majd feltartóztatták az ellenséget. A megfigyelők parancsnokának kérésére ismét a QRF (Quick Reaction Force - azonnali reagálású erő) érkezett erősítésnek. A támadás elhárítása közben az egyik katona megsérült, akihez a helyszíni segítségnyújtást követően helikopteres mentést kértek.

A bemutató utolsó mozzanatában a szakasz parancsnoka a helyi rendőrséget kérte, hogy a letartóztatott civil személyt vegyék át és tartóztassák le. A lázadó vezetőt szállító konvoj menet közben útakadályhoz ért, amit a gyors ellenőrzés után megkerültek, majd folytatták útjukat a meghatározott rendőrőrsre.

A Belgrádhoz közeli Pancevo városában található „Stevica Jovanovic” laktanyában Dokica Petrovic dandártábornok, a szerb 1. Szárazföldi Dandár parancsnoka a bemutatót követően elmondta: - "A két dandár katonái az elmúlt pár napban professzionálissan mutatták be a közös feladatokat. Gratulálok a résztvevőknek a közös munkához, és külön szeretném kifejezni tiszteletemet az MH 5. Bocskai István Lövészdandár katonáinak az itt tanúsított tevékenységükért."

Dr. Böröndi Gábor dandártábornok a magyar fél képviseletében köszönetet mondott a gyakorlat megszervezéséért. - "Katonáink ismét bebizonyították, hogy képesek a közös feladatok ellátására, értik és alkalmazni is tudják az ENSZ előírásait. A jövőben is szeretnénk folytatni ezt az együttműködést, amely mindkét fél részére nagyon hasznosnak bizonyult."

 

 
 
Búz Csaba hadnagy
 

Olvassa el ezt is!

Emléktáblát avattak a mártírhalált halt Cseszkó házaspárnak

Emléktáblát avattak a mártírhalált halt Cseszkó házaspárnak

Hálaadó istentiszteletet követően felavatták a mártírhalált halt, Celebesz szigetén kórházat alapító Cseszkó Gyula és felesége, Hadady Emma Róza emléktábláját az Ótemplom falán.

A holland nagykövet a városházán

A holland nagykövet a városházán

Désierée Bonis Hollandia magyarországi nagykövete vásárhelyi látogatása során Márki-Zay Péter polgármesterrel is találkozott.
Diplomaátadó a Mezőgazdasági Karon

Diplomaátadó a Mezőgazdasági Karon

A Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kara 68. Diplomaátadó Ünnepi Tanácsülését tartja július 4-én. A 35 végzett hallgatóból négyen külföldiek
Hétfői helyzet

Hétfői helyzet

Július 7-én, hétfőn délután három óra előtt pár perccel érkezett meg a vihar Csongrád-Csanád vármegye területére.
 

És ezt már olvasta?

Vásárhelyi mazsorettek Monzában
Vásárhelyi mazsorettek Monzában A hódmezővásárhelyi Crystal Dance Club Egyesület 24 versenyzővel, két koreográfiával képviselte Magyarországot.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025 2025. 24. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
Következik a Szabadság téri Óvoda
Következik a Szabadság téri Óvoda A fennállásának 50. évfordulója alkalmából a Villeroy & Boch Magyarország Kft. óvodai mosdó felújítási programba kezdett Vásárhelyen.
 
Tram train menetrend változás
Tram train menetrend változás Július 7-től augusztus 17-ig a Szegedi Közlekedési Társaság (SZKT) villamospálya felújítást végez Szeged belvárosában.
 
Szelektív hulladékgyűjtés Vásárhelyen 2025-ben
Szelektív hulladékgyűjtés Vásárhelyen 2025-ben

II. félév. A heti kukaürítés nem változott, de most már havi két alkalmmal van a szelektív hulladékszállítás.

 
144 műalkotás az Alföldi Galériában
144 műalkotás az Alföldi Galériában Akár egy második, szintén országos színvonalú tárlat is összeállhatna, azonban az Alföldi adottságai ennyi alkotásban maximalizálják a  művek mennyiségét.
 
Szabadtéri tűzesetek - idén már csaknem két és félszer több
Szabadtéri tűzesetek - idén már csaknem két és félszer több Az elmúlt napokban, hetekben jelentősen megnőtt a szabadtéri tűzesetek száma. 99%-át emberi tevékenység, emberi gondatlanság okozza.