Hódmezővásárhely közgyűlése egyhangú szavazással elutasította a hajléktalanok életének korlátozását. A város álláspontja szerint a fedél nélkül élőket nem büntetéssel, hanem egy hatékony, az igényeikhez, életvitelükhöz alkalmazható és alkalmazkodó szociális rendszerrel lehet az utcákról visszavinni a társadalom többségének rendjébe, tájékoztatta Szerkesztőségünket Göbl Vilmos sajtóreferens.
Fotók: VH
Az Országgyűlés a 2013. szeptember 30-i ülésnapján fogadta el azt a törvényt, amellyel a helyi önkormányzatok felhatalmazást kaptak, hogy a közrend, a közbiztonság, a közegészség és a kulturális értékek védelme érdekében rendeletben kijelöljék a közterület meghatározott részeit, ahol az életvitelszerűen megvalósuló közterületi tartózkodás jogellenesnek minősül.
Több hazai önkormányzat élt is a törvénymódosítás által biztosított lehetőséggel és rendeletben kijelölték a települések azon részeit, közterületeit, ahol a hajléktalanok tartózkodása szabálysértésnek minősül.
Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Közgyűlése a pénteki képviselőtestületi ülésen azonban egyhangú szavazással arról döntött, hogy a városban nem vezetnek be korlátozásokat, és nem határoznak meg büntetési zónákat a hajléktalanokkal szemben.
A sajtóreferens elmondta, a város álláspontja szerint a hajléktalanokat nem korlátozásokkal és büntetéssel, hanem egy hatékony, az igényeikhez, életvitelükhöz alkalmazható és alkalmazkodó szociális rendszerrel lehet az utcákról visszavinni a társadalom többségének rendjébe.
Hódmezővásárhelyen a hajléktalanok ellátásáért felelős intézménynél az utóbbi években több szakmai és infrastrukturális fejlesztésre is sor került. A Szeged Csanádi Egyházmegye kezelésében működő Badalik Bertalan Szociális Szolgáltató Hajléktalanszállója nyitva áll a hajléktalanok előtt.
Korsós Sándor igazgató a Vásárhelyi Híreknek elmondta, jelenleg 50 fő van a szállón, de akár alkalmi férőhelybővítéssel 65-67 hajléktalanról is gondoskodni tudnak. Hozzátette, novembertől április végéig további étkezési lehetőség adódott, azzal, hogy úgynevezett Reggeliztetési pályázatot nyertek, amely 25 fő részére a napi reggeli költségét fedezi.
Kérdésünkre elmondta, nagyon kevesen maradnak „kint” a hideg beálltával. Inkább olyanok élnek továbbra is a hideghez valamennyire kialakított helyükön akik már nem tudnak, vagy nem akarnak közösségben élni, vagy pszichés okok miatt kerülik az embertársaikat. Az elmúlt évekhez hasonlóan a rendőrséggel együtt heti több alkalommal járőröznek a városban, hogy felkutassák és támogassák a fedél nélkül élő embereket. Hódmezővásárhelyen öt éve történt kihűléses haláleset.