
A vásárhelyi ünnepségek, rendezvények szinte állandó résztvevője a Helyőrségi Zenekar. Fennállásának tízéves évfordulóján, a zenekar történetét Kovács István százados foglalta össze.
Hódmezővásárhelyen 1932. november 27- én avatták fel az újonnan felépült laktanyát, amelybe a Hunyadi János nevét viselő 9. Honvéd Gyalogezred II. zászlóalját költöztették be.
A második világháborút követően 1951-ben alakult meg a Tolna megyei Tamásiban a ma
Hódmezővásárhelyen állomásozó alakulat jogelődje, a 62. lövészezred; Tamásiból 1953-
ban települt át jelenlegi helyére, a Zrínyi Miklós laktanyába. Az 1960-as évektől itt állomásozó alakulat már saját zenekarral rendelkezett.
2000-ben, a Hódmezővásárhelyen állomásozó 62. Bercsényi Miklós Gépesített Lövészdandár életében újabb kihívásokat jelentett a NATO-tagság és az újabb szervezeti változások következtében megnövekedett dandár létszám. Ekkor szervezték újjá a helyőrségi zenekart. 2001 decemberére már tizenhat zenész volt a laktanyában.
Kovács István arról is beszámolt, milyen körülmények között sikerült hangszerekhez jutniuk.
„Több alkalommal felkerestük a Központi Hangszerraktárt, ahonnan felbecsülhetetlen „kincsként” régóta ott porosodó, leselejtezett hangszerekkel próbáltuk felváltani jó minőségű
saját hangszereinket, amelyekkel első szárnypróbálgatásainkat hajtottuk végre. A zenekar első feladata, a 2001-es karácsonyi ünnepségen, egy rövid kis karácsonyi műsorra szólt.”
A következő feladat már komolyabbnak ígérkezett, hiszen a dandárbál zenei kiszolgálását kellett megoldaniuk.
Kovács István százados visszaemlékezései szerint, 2002 tavasza igazi nagy jelentőségű esemény előkészítését hozta. A Honvédelmi Minisztérium hozzákezdett a Katonacsaládok Országos Találkozójának megszervezéséhez. A rendezvény zenei kiszolgálásával a Helyőrségi Zenekart bízták meg. Akkor már 23 fő zenész teljesített szolgálatot az együttesben.
A 2003-as esztendőtől kezdődően feladataik bővültek, és szinte „utazó zenekarként” kezdtek élni. Ebben az esztendőben új kihívás, az augusztus 20-i budapesti állami ünnep és tisztavatás zenei kiszolgálása várt rájuk. Szakmai sikereik tovább bővültek, hiszen 2004-ben készített először nyilvános rádiófelvételt a zenekarral a Magyar Rádió Bartók Főszerkesztősége. Ebben az évben jártak először külföldön, Ausztriában, Bruck an der Mur-ban léptek fel.
A 2004-es átszervezésnél a 62-es dandár megszűnt és beolvadt a MH 5. Bocskai István
Könnyűlövészdandár szervezetébe.
A zenekar életében a következő nagy jelentőségű esemény 2007-ben volt, az I. Dél-alföldi Katonazenekari Fesztivál, amelyen azóta minden évben részt vesznek.
A 2011-es év kettős évfordulót tartogatott a hódmezővásárhelyi zenekarnak. Tízéves jubileumát ünnepelte a zenekar, ötéves jubileumát a katonazenekari fesztivál. Ez alkalomból a Magyar Köztársaság honvédelmi minisztere elismerő oklevelet adományozott a zenekarnak.
A 26 fős zenekar kulturális értéke vitathatatlan, beépült a Magyar Honvédség és Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város életébe.
Kovács István százados a zenekar történeti áttekintésének végén úgy fogalmaazott, „a jövőben is együtt kell dolgoznunk annak érdekében, hogy ez a zenekar tovább éljen, fejlődjön. A Magyar Honvédségben mindig ott volt, ott van és ott kell legyen a katonazene. A katonazenészek nagy családja szürke eminenciásként szolgálja ki a rendezvényeket. A katonák pályafutásuk első napján a „Vigyázz!” jellel találkoznak, és katonai szolgálatuk a „Magyar takarodó” hangjaival ér véget. Mindeközben pedig, a háttérben ugyan, de mindig ott vagyunk mi, katonazenészek.”