A beszélgetés vendége Magyarország legidősebb, tizenegyszeres világbajnok szenior úszója, a 91. életévében járó Dr. Bánki Horváth Béla lesz.
Képünkön hátul középen Dr. Bánki Horváth Béla (Nagy kép a galériában)
Emlékszik még, hogy milyen volt a vásárhelyi strandfürdő az ötvenes években, tudja, hogy mi az a "trambulin-kerge", kik voltak az ötvenes évek vízipólócsapatának tagjai? Emlékezni vágyó sportbarátokat, a strand szerelmeseit, valamint a hosszú élet titkára kíváncsi érdeklődőket várják november 29-én, kedden 17 órára az Emlékpontba, a Közéleti Pont estjére. A beszélgetés vendége Magyarország legidősebb, tizenegyszeres világbajnok szenior úszója, a 91. életévében járó Dr. Bánki Horváth Béla lesz.
A szegedi uszoda (csaknem) mindennapi vendége Bánki Horváth Béla 1920-ban szültetett Orosházán. 18 évesen országos ifjúsági bajnok. Ifjúkori sportkarrierjét a háború és a hadifogság törte ketté. Az ötvenes években, a háború okozta viszontagságok után visszatérve Magyarországra Hódmezővásárhelyen kezdett vízilabdázni, majd 1953-ban ismét úszni. A magyar bajnokságok legidősebb versenyzője volt. 36 évesen megyei felnőtt bajnok. Felnőttkorában úszó és vízilabdaedző Orosházán, Szentesen, Hódmezővásárhelyen és Szegeden. Több mint kétezer gyermeket tanított meg úszni, versenybíróként a 90-es évek végén is közeli kapcsolatban áll a felnövekvő úszógenerációval.
A versenyszerű úszást 65 évesen kezdte újra szeniorként. Azóta járja világot - kétszer kerülte meg a földet: egyik és másik irányba is -, tizenegy Európa- és nyolc világbajnokságon vett részt. Minden sportágat tekintve, ő ma Magyarország legidősebb, aktív világcsúcstartója és világbajnoka. Az idei jaltai kontinensviadalról 4 aranyéremmel és egy ezüst színű medállal tért haza. Béla bácsi a Megszállottak Klubjának tagja. Nemcsak medencében, hanem nyílt vízen is tempózik; minden idők legidősebb Balaton átúszója: 87 évesen szelte át a magyar tengert, 88 évesen a tihanyi-öblöt, míg 89. évében a Maty-eret úszta át.
Bánki Horváth Béla életének egy jelentős, 1951 és 1962 között időszaka kötődik Hódmezővásárhelyhez. Az öntözési vállalatnál és elődjénél végzett munkája mellett szabadideje minden percét a vásárhelyi uszodában töltötte: úszóedzőként két egyesületben oktatta a fiatalokat, illetve vízilabdázóként a második vonalban szereplő legendás Gabányi, Bánki, Mucsi, Marzsinai, Acél I., Török, Acél II. összeállítású csapat tagjaként (képünkön). Az Emlékpont közéleti estjének meghívott vendége számos a városhoz, a vízi sportok ismert alakjaihoz fűződő történetet is megoszt a hallgatósággal november 29-én kedden, öt órakor kezdődő beszélgetésen az Emlékpontban.