A NASA nagy bejelentést tett ma a Marssal kapcsolatos. A sajtótájékoztatót az egész tudományos világ tűkön ülve várta. A tudósok úgy vélik, hogy a fotókon látható sötét csíkok a Mars felszínén időszakos vízfolyások.
Képünkön a szept. 28-i élő sajtótájékoztató (A sötét folyások a víz nyoma)
A NASA felvételein a lejtőkön, a képződmények kialakulásának hátterében már korábban gyanították, hogy szerepet játszik a sósvíz, de a közvetlen bizonyíték mindezidáig hiányzott. Ám most egy speciális eszköz, az úgynevezett Crism, hogy meg tudja határozni a felületi anyagok vegyi összetételét.
Az amerikaiak által 2011-ben készített nagyfelbontású felvételek kimutatták, hogy nagyjából 0,5 és 5 méter széles képződmények minden évben a melegebb időszakban jelennek meg a déli féltekén, a 25 és 40 fokos szélességek közötti zónában található lejtőkön. Lassanként növekednek, végül ahogy beköszönt a hidegebb idő, elhalványodnak. A kérdéses területeken a napi maximális hőmérséklet -20 és +20 Celsius-fok körüli. Az alakzatok megjelenésének idején tapasztalható hőmérsékleti viszonyok alapján a tudósok arra következtettek, hogy sós, folyékony víz formálhatta a képződményeket.
„A Mars egyszer nagyon hasonlított a Földre: vastagabb atmoszférája volt, hatalmas óceánja, amely több mint egy kilométer mély lehetett, és az északi félteke kétharmadát elfoglalhatta” - mondta el az interneten élőben követhető sajtótájékoztatón Jim Green, a NASA bolygókutatási részlegének vezetője.
Ezek a folyások rendkívül függenek az időjárási viszonyoktól, a kutatók ezért kezdetektől úgy gondolták, hogy lehet valami közük vízáramlásokhoz. Egészen eddig azonban nem sikerült közvetlen bizonyítékot találni arra, hogy valóban maradhatott sós víz a bolygó felszínén - magyarázza Alfred McEwe kutatási igazgató.
A bejelentésnek a következményei az lehet, hogy erősödik az a nézet: van ma is élet a bolygón, mert a folyékony víz felveti annak a lehetőségét, hogy a mikrobák is jelen lehetnek.
Továbbá a jövő űrhajósai számára a vízellátás is megoldódna a Marson