
Április 25-én megállapodást kötött a vásárhelyi önkormányzat és az Erste Bank a svájcifrank-alapú kötvény visszafizetéséről – áll abban a sajtóközleményben, amely szerint „az önkormányzat célja a kötvények visszafizetése, míg a bank számára pedig az elsődleges az, hogy a város fizetőképessége hosszú távra biztonságos legyen.”
Mint ismeretes a vásárhelyi önkormányzat tavaly december 29-én fordult levélben az Erste Bankhoz, azt kérve, hogy a 2006-ban zárt körben kibocsátott svájci frank alapú kötvény kapcsán keletkező árfolyamveszteséget osszák meg. Az önkormányzat 2006-ban 694 darab 100 ezer svájci frank névértékű kötvényt bocsátott ki. Az akkor 173,41 forintos árfolyamhoz képest decemberben a svájci frank árfolyama meghaladta a 251 forintot.
A pénzintézet 2011 decemberében és január 30-án levélben ultimátumot adott: 10 milliárd forint értékű, egyösszegű kötvényvisszaváltás megvalósítása esetén hajlandó változtatni a közte és az önkormányzat között lévő szerződés feltételein.
Ez a 2006-ban kibocsátott, akkor 12 milliárd forint értékű kötvény közel tízéves törlesztésének felel meg.
Lázár János szerint az Erste Bank ultimátuma irreális, megvalósíthatatlan. Nincs ma Magyarországon olyan önkormányzat, amely 10 milliárd forint szabadon felhasználható készpénzzel rendelkezik. A bank nyilvánvalóan visszaél erőfölényével a devizaárfolyam ingadozása miatt kiszolgáltatott helyzetben lévő, gyenge önkormányzattal szemben, ugyanazt teszi, mint a lakáshiteleik megnövekvő törlesztőrészleteivel küzdő magyar polgárokkal tette. – írta közleményében Lázár János az ERSTE Bank levelére reagálva.
A mintegy kéthónapos csönd után született a megállapodás. Az egy nappal később kiadott közlemény szerint Lázár János polgármester és Jelasity Radován elnök-vezérigazgató által aláírt új megállapodás biztonságos feltételeket teremt a városi önkormányzat számára a korábban kibocsájtott kötvények visszafizetéséhez, ugyanakkor a bank is nyugodt hitelezőként tekinthet az önkormányzatra. A tárgyalások során mindkét fél hangsúlyozta: az önkormányzat célja a kötvények visszafizetése, míg a bank számára pedig az elsődleges az, hogy a város fizetőképessége hosszú távra biztonságos legyen, és a kötvényből származó hiteleket jó adós módjára visszafizesse.
„Jó hitelezők és jó adósok akarunk lenni" - jelentette ki mindkét szervezet vezetője az új szerződés aláírásakor.