Kultúra, oktatásTüzes ünnep szerelemjóslással

2015. június 23., kedd
 
Tüzes ünnep szerelemjóslással

A Szent Iván éji néphagyományok elevenednek meg június 24-én, szerda este nyolc órától Hódmezővásárhelyen, a Népművészeti Háznál.

 

Fotó: VH archív

 

 

A „magányos szívek” szerelemjóslással kereshetik meg a jövendőbelijüket, a vállalkozó kedvűek tűzugrással tehetik próbára bátorságukat, de árnykiállítással, néptáncbemutatóval és a "fehér éjszaka" varázslatával is várják az érdeklődőket az Árpád utcai tájháznál.

 

A nyári napforduló ünnepe ősi hagyományokra nyúlik vissza, mely az életet, a termékenységet és a nap győzelmét jelképezi. Szent Iván éjjelén a tűz erejével lehet megtörni a sötétség hatalmát A tűzugrás egy dunántúli hagyomány szerint arra vezethető vissza, amikor Szűz Mária meglátogatta a várandós Erzsébetet, és érkezésére megugrott anyja méhében a kis Keresztelő Szent János. Ennek emlékére ugranak az emberek tüzet Szent Iván éjjelén - a bátrabbak a vásárhelyi tájház tüzes ünnepén ezt is kipróbálhatják.

E jeles napon a Bessenyei Ferenc Művelődési Központ szervezésében megelevenednek az ősi rituálék, például a különböző gyógynövényekből történő szerelemjóslás. A megfelelő növényeket kiválasztva, majd a tűzbe vetve – a kiválasztott személyre gondolva – az egyedülálló hölgyek és urak hamarosan megtalálhatják párjukat.

 

Az Árpád utcai gazdaházban árnykiállítással készülnek ‑ kapcsolódván a fény évéhez ‑, de fellép Garamvölgyi Anett népzenész és a Kankalin néptáncegyüttes, lesz gyermek néptánc előadás a BFMK Bóbita néptánc csoportjának előadásában, valamint a Szent Iván éji varázslat színi előadáson is megelevenedik.

 

Olvassa el ezt is!

Maroslele folyó ügye

Maroslele folyó ügye

A WC felújítási pályázathoz egy szívhez szóló versike is született, ami könnyen lehet, hogy megkönnyíti a maroslelei iskolások könnyítését.
Határ-esetek

Határ-esetek

A közel-keleti és afrikai csoportok Belgrádból érkeznek Szabadkára, ahonnan általában azonnal tovább is indulnak, a legtöbbször Magyarkanizsa felé.
Súlyos, életveszélyes sérülést okozott a tűz

Súlyos, életveszélyes sérülést okozott a tűz

Két embert kellett kórházba szállítani, miután szombaton a Paperében lévő egyik kiskertben a zöldhulladék-égetés során elszabadultak a lángok.
Erdős Péter emlékkiállítás az Alföldi Galériában

Erdős Péter emlékkiállítás az Alföldi Galériában

Csaknem száz alkotás, a festmények mellett akvarellek, grafikák és kerámiák is láthatók a tavaly elhunyt művész emlékére rendezett kiállításon.
 

És ezt már olvasta?

Ünnepi megemlékezések Vásárhelyen június 4-én
Ünnepi megemlékezések Vásárhelyen június 4-én A Trianoni békediktátum aláírásának 105. évfordulóján, a Nemzeti Összetartozás Napján megemlékezéseket tartottak Hódmezővásárhelyen.
 
Jövő tavaszra halasztották az Alföldi Állattenyésztési Napokat
Jövő tavaszra halasztották az Alföldi Állattenyésztési Napokat Bár a járvány nem terjedt tovább, a szervezők döntése alapján a kiállítást az idén már nem pótolják.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025 2025. 19. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
A hódmezővásárhelyi leventékről nyílt kiállítás
A hódmezővásárhelyi leventékről nyílt kiállítás A hódmezővásárhelyi leventék kálváriájáról nyílt Szebb jövő helyett háború, halál, fogság és megbélyegzés címmel kiállítás a Tornyai János Múzeumban.
 
Civil és sportszervezetek kaptak támogatást
Civil és sportszervezetek kaptak támogatást Hódmezővásárhely Önkormányzata idén is több, mint 35 millió forinttal támogatja a helyi egyesületek működését.
 
Az év online diákmédiuma lett a vásárhelyi Liszt média
Az év online diákmédiuma lett a vásárhelyi Liszt média Az Országos Ifjúsági Sajtófesztivál a fiatal újságírók és rádiósok legnagyobb éves találkozója. Idén is díjazták a legjobb diákújságírókat.
 
A szépségipar vásárhelyi díjazottjai
A szépségipar vásárhelyi díjazottjai Balatonfüreden rendezték meg a Magyar Fodrász-Kozmetikus-Körmös Egyesület és Balatonfüred Önkormányzatának közös szervezésében a 67. Magyar Bajnokságot.