KözéletTömeges kagylópusztulás a holtágainkban

2011. június 13., hétfő
 

Tömeges kagylópusztulás tapasztalható a Körtvélyesi és a Mártélyi Holtágban. Június 13-án délután készült képeinken is látható a partra sodródva héjukat ledobott fehér rothadó kagylótetemek sokasága.

 

 

 

 

 

 

Tölgyesi György a holtágak szakavatott ismerője, bevallottan nem szakértője a kagylóknak, a Vásárhelyi Hírek kérdésére annyit elmondott, hogy sok évtizedes megfigyelés alapján arra lehet következtetni hogy a holtágak vizében oxigénhiány léphetett fel és ennek következménye a kagylópusztulás. Hozzátette azt is, az elmúlt napok meleg időjárása után a hirtelen jött lehűlés válthatott ki oxigénhiányt.

 

A környező vizekben szinte minden évben volt kagylópusztulás, a Kurcán, a Holt Marosban. A Tisza tóban legutóbb tavaly nyáron olyan nagy volt a kagylópusztulás, hogy a döglött bűzlő tetemek sokasága veszélyeztette az üdülési szezont. A sekélyebb vizű Tisza tavon nem ritkaság, az elmúlt három-négy évben ugyanis visszatérő jelenség a kagylópusztulás, függetlenül attól, hogy volt-e árvíz, s lezárták vagy nyitva tartották az öblítőcsatornákat. 2009-ban a tó akkori kezelője, a Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) bevizsgáltatta a kagylómintákat, s kiderült: egy olyan atka okozza a pusztulást, amely az őshonos tiszai kagylókban eleve megtalálható, de azokban nem okoz fertőzést, csak a hatvanas-hetvenes években a haltelepítésekkel a tóba bekerült, úgynevezett amuri kagylókban. A pettyes és fehér busa, valamint az amur, mint növényevő halak mesterséges betelepítésével a tó elhínárosodását próbálták megakadályozni néhány évtizede, s ennek „keserű hozadéka” az utóbbi években, főként a forró kánikulai időszakban jelentkező kagylópusztulás.

 

A mostani körtvélyesi és mártélyi kagylópusztulás tenyérnyi, kéttenyérnyi egyedeket érint. A szakemberek szerint az idősebb példányok sokkal rosszabbul bírják a hirtelen kialakult kedvezőtlen körülményeket - a hőséget, az oxigénhiányt és ez nagyon fölerősíti a pusztulás mértékét.  Hogy a jelenlegi helyzet okozója valóban az oxigénhiány, vagy atka fertőzés, illetve stagnál, vagy további kagylópusztulás várható, a kérdésre a szakemberek adhatnak majd választ.

 

Olvassa el ezt is!

Tanévi menetrend 2026/2027

Tanévi menetrend 2026/2027

Mi várható a 2026/2027-es tanévre vonatkozó oktatási rend esetében, részletes menetrend, amely a tanítási szünetek idejét is tartalmazza.
Borfesztivál Hódmezővásárhelyen 2026

Borfesztivál Hódmezővásárhelyen 2026

Augusztus 20-a, I. István király 1083-as szentté avatására és a magyar államalapításra emlékezik. A mindig többnapos ünnephez borfesztiválok, kulturális események egész sora kapcsolódik. 
Megemlékezés az 1919. július 25-én történtekről

Megemlékezés az 1919. július 25-én történtekről

Július 25-én az önkormányzat a kutasi úti emlékműnél elhelyezte az emlékezés koszorúját. 
Befürödhetünk a szökőkutakkal

Befürödhetünk a szökőkutakkal

A napokban várható kánikula miatt a szülőknek érdemes jobban figyelni a szökőkutainkra, amelyeket eredetileg nem fürdésre tervezték.
 

És ezt már olvasta?

Méltó emlék a jövő nemzedékei számára is
Méltó emlék a jövő nemzedékei számára is

Hódmezővásárhelyen augusztus 20-án délelőtt a hagyományoknak megfelelően ünnepséget rendeztek a Szent István téren.

 
Vajon lesz megoldás?
Vajon lesz megoldás? Az agrár- és élelmiszergazdasági miniszter segítségét kérte Márki-Zay Péter polgármester az ATEV Fehérjefeldolgozó Zrt. bűzterhelése miatt.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026 2026. 33. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban...
 
A roma holokauszra emlékeztek
A roma holokauszra emlékeztek Augusztus 2-án a roma holokauszt áldozataira emlékezve, a vásárhelyi zsinagóga falán elhelyezett emléktábláná koszorúzás volt.
 
Vásárhelyen született Antal Imre
Vásárhelyen született Antal Imre Július 31-én lenne kilencvenegy éves Antal Imre Erkel Ferenc-díjas zongoraművész, műsorvezető, showman, az elmúlt évtizedek egyik népszerű tévés személyisége.
 
Tűz volt Batidán
Tűz volt Batidán Július 26-án délelőtt nagy területen égett az aljnövényzet, a gaz Hódmezővásárhely batidai településrészén, a Vásárhelyi utcánál.
 
Bővül a Szőnyi Benjamin iskola
Bővül a Szőnyi Benjamin iskola Háromszintes, mintegy ezerötszáz négyzetméteres épületrésszel bővül a hódmezővásárhelyi Szőnyi Benjámin Református Általános Iskola.