KözéletTöbbszörös nyomás alatt a katonák

2016. március 23., szerda
 

Ismét növekszik a hazánk déli határánál Magyarország területére illegálisan belépni szándékozók száma. Az elmúlt hetek átlagát tekintve, naponta mintegy száz migráns elfogásában vettek részt katonák.

 

 

Fotók: MH-sajtó

 

 

Ebben a statisztikai adatban azonban nincsenek benne azok a személyek, akiket a rendőrök állítottak elő, vagy legálisan, a tranzitzónákban jelentkeznek.

A migrációs nyomás fokozódása következtében a Magyar Honvédség katonái megerősített létszámmal végzik hazánk déli határa mentén a különböző felderítési és járőrözési feladataikat. Egy hónapja már BTR-ek is járőröznek a határ mentén, Mórahalom, Ásotthalom, Domaszék, Kelebia és Röszke térségében pedig helikopteres légi felderítők segítik a határőrizeti szervek munkáját. A katonák havi váltásban, 12/24 órás szolgálat rendben vesznek részt hazánk déli határának védelmében. A szerb-román-magyar hármas határtól a Dunáig terjedő határszakasz biztonságát garantáló Alföldi Ideiglenes Alkalmi Köteléket Hódmezővásárhelyről, a Zrínyi Miklós Laktanyából koordinálják. Hogy hányan vannak nem nyilvános adat.

 

Az Ideiglenes Biztonsági Határzár megrongálása legtöbb esetben a röszkei szakaszon történik, ezért a migránsáradat megakadályozására itt a Magyar Honvédség szinte minden képességére szükség van. A helikopterek például úgynevezett célzott repüléseket hajtanak végre az embercsempészek által mozgatott tömegek várható útvonalának, és a már hazánk területére lépett migránsok felderítésére. Ugyanilyen feladatuk van a szárazföldi felderítőknek is. A járőrszolgálatot ellátó katonák pedig segítik a rendőrök munkáját, részt vehetnek a határsértők elfogásában, beazonosításukban, előállításukban, illetve a határt legálisan megközelítők tranzitzónákhoz irányításában.  Az Ideiglenes Biztonsági Határzár felügyelete komoly fizikai megterhelés, ráadásul a feladat végrehajtását az elmúlt hetek szélsőséges időjárása is alaposan megnehezítette. A 12 órás szolgálat pedig csupán a konkrét járőrtevékenységet jelenti, nem tartozik bele a szálláshelyről a határra és az onnan történő visszautazás, a fegyverkarbantartás és a felszerelések rendbetétele. 


Ennek a feszített munkatempónak az elviselése komoly kihívást jelent az érintettek számára. Ugyanakkor a határon töltött egy hónap után sem jut sok idejük pihenni, a Magyar Honvédség képességeinek szinten tartása érdekében ugyanis az alakulatuk éves kiképzési tervében szereplő feladatokat is végre kell hajtaniuk. Azokat pedig, akik külszolgálatra jelentkeztek, a missziós felkészítések várják. A korábbi évekhez viszonyítva tehát lényegesen több időt töltenek távol a családjaiktól, ami viszont mindkét fél részéről nagy áldozatot és esetenként akár leküzdhetetlennek tűnő nehézségeket jelent.  Az otthon maradottak mindennapjain a Magyar Honvédség családtámogató rendszere próbál segíteni. A békehelyőrségekben működő humánszolgáltató irodák munkatársaihoz az elromlott mosógép okozta gondtól a gyerekek felügyeletének a megoldásáig szinte minden problémával lehet fordulni. Ugyanakkor ezekben az irodákban internet is üzemel, amelynek segítségével „találkozhatnak” a távollévőkkel. Több helyőrségben pedig már az otthonról történő csomagküldést is megszervezték, sőt a családtagokat látogatóba el is viszik a határon szolgálatot teljesítő, pihenőidejüket töltő katonákhoz. 

 
 
VH-MH sajtó
 

Olvassa el ezt is!

Szakma kóstolgató

Szakma kóstolgató

Vidámsággal, mosolygó diákokkal telt meg március 22-én a Fekete Sas nagyterme. Idén is megrendezték a ’Próbáld ki magad’ játékos, szakmaismereti vetélkedőt. Képekkel!
Meg kell tartani a pozíciót!

Meg kell tartani a pozíciót!

Most kell a szurkolás! Ki kell tartaniuk a középházi rájátszáshoz. Utolsó hazai alapszakaszbeli mérkőzésére készül a Vásárhelyi Kosársuli.
Borfesztivál Hódmezővásárhelyen 2026

Borfesztivál Hódmezővásárhelyen 2026

Augusztus 20-a, I. István király 1083-as szentté avatására és a magyar államalapításra emlékezik. A mindig többnapos ünnephez borfesztiválok, kulturális események egész sora kapcsolódik. 
Tanévi menetrend 2026/2027

Tanévi menetrend 2026/2027

Mi várható a 2026/2027-es tanévre vonatkozó oktatási rend esetében, részletes menetrend, amely a tanítási szünetek idejét is tartalmazza.
 

És ezt már olvasta?

Méltó emlék a jövő nemzedékei számára is
Méltó emlék a jövő nemzedékei számára is

Hódmezővásárhelyen augusztus 20-án délelőtt a hagyományoknak megfelelően ünnepséget rendeztek a Szent István téren.

 
Befürödhetünk a szökőkutakkal
Befürödhetünk a szökőkutakkal A napokban várható kánikula miatt a szülőknek érdemes jobban figyelni a szökőkutainkra, amelyeket eredetileg nem fürdésre tervezték.
 
Vajon lesz megoldás?
Vajon lesz megoldás? Az agrár- és élelmiszergazdasági miniszter segítségét kérte Márki-Zay Péter polgármester az ATEV Fehérjefeldolgozó Zrt. bűzterhelése miatt.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026 2026. 33. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban...
 
A roma holokauszra emlékeztek
A roma holokauszra emlékeztek Augusztus 2-án a roma holokauszt áldozataira emlékezve, a vásárhelyi zsinagóga falán elhelyezett emléktábláná koszorúzás volt.
 
Vásárhelyen született Antal Imre
Vásárhelyen született Antal Imre Július 31-én lenne kilencvenegy éves Antal Imre Erkel Ferenc-díjas zongoraművész, műsorvezető, showman, az elmúlt évtizedek egyik népszerű tévés személyisége.
 
Tűz volt Batidán
Tűz volt Batidán Július 26-án délelőtt nagy területen égett az aljnövényzet, a gaz Hódmezővásárhely batidai településrészén, a Vásárhelyi utcánál.