
2012. április és 2013. március között került lebonyolításra a TERRA (Towards an Effective Regional Resource Allocation) ’A területfejlesztés eredményességének javításáért’ elnevezésű projekt a Szegedi Tudományegyetem Földrajzi és Földtani Tanszékcsoportja, valamint a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem együttműködésében.
A szakmai megvalósításban az SZTE részéről Tapasztó Ildikó projektvezető, Tapasztó Dénes szakmai vezető és Tóth Róbert fejlesztési szakértő vett részt, a romániai partner munkáját Pajzos Csaba és Szilágyi Ferenc koordinálta.
A TERRA projekt fő célkitűzése az EU 2014 - 2020-as költségvetési időszakára való felkészülés elősegítése volt. A megvalósítók célja a turisztikai, vállalkozásfejlesztési és városfejlesztési projektek fejlesztési és megvalósítási tapasztalatainak összegyűjtése révén olyan módszertani javaslatok kidolgozása, melyek segíthetik a pályázókat a hatékony forrásfelhasználáshoz szükséges projektek tervezésében és megvalósításában. Ahogy azt Tapasztó Dénes szakmai vezető, az SZTE munkatársa elmondta: „Reményeink szerint a TERRA-projekt eredményeinek felhasználásával a következő Európai Uniós pénzügyi időszakban minőségi hátáron átnyúló projektjavaslatok születnek a magyar-román határövezetben”.
Tapasztó Dénes szakmai vezető kiemelte, „A projekt legfontosabb eredményei között – a tanulmányok és képzési anyagok kidolgozása mellett – a megalapozó tanulmányokhoz kapcsolódó kérdőíves felmérés volt, majd azt követően aktív kapcsolatot tudtunk kiépíteni a területfejlesztés helyi szereplőivel, mind a magyar, mind a román oldalon. Partnereink között a 2007-2013-as időszak kedvezményezettjei – városok, turisztikai és gazdasági szereplők voltak. A projektbe, a 2014-2020-as időszak előkészítésének főbb szereplői közül a megyei önkormányzatok és megyei jogú városok is bekapcsolódtak. Segítségükkel feltérképeztük a hatékony forrásfelhasználás ismérveit valamint áttekintettük és modelleztük az integrált térségi programok kialakításának helyi lehetőségeit is. A projekt lebonyolítása során kiemelt figyelmet fordítottunk a széles körű partnerség érvényesítésére, az eredmények elérhetőségét a projekt saját honlapján tettük lehetővé.”
A projekt a 2014-2020-as tervezési időszak előkészítési periódusában tudott megvalósulni, így szerencsés módon hidat tudott képezni a területfejlesztési szereplők között az információk minél teljesebb megismerése érdekében.
A programról további információk ITT!
(Jelen cikk tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.)